Zastosowanie kolagenu w medycynie estetycznej

Kolagen to włókniste białko, które stanowi około 25 – 30 procent białek znajdujących się w organizmie ludzkim, a jego produkcja zaczyna się już około 5 tygodnia pierwszego trymestru ciąży i dochodzi do ich zwolnienia proporcjonalnie do upływu wieku.

Struktura kolagenu składa się z trzech łańcuchów α, o typowej sekwencji aminokwasów. Stanowi kluczowy czynnik, który warunkuje zdrową skórę, zachowanie jej jędrności i elastyczności. Kolagen wytwarzany jest przez komórki zwane fibroblastami, które znajdują się głównie w skórze właściwej, wytwarzając białko elastyny. W organizmie występuje około 28 różnych rodzajów kolagenu.

Poniższe trzy rodzaje, stanowią podstawę w organizmie człowieka:

 • KOLAGEN TYPU I – główny składnik kości, występuje również w naczyniach, stawach, narządach, stanowi największą ilość kolagenu w organizmie
 • KOLAGEN TYPU II – występuje głównie w chrząstkach stawowych, struktura gładka i lekka
 • KOLAGEN TYPU III – stanowi około 15% kolagenu w skórze, występuje w tkankach tworzących się z fibroblastów, bierze udział w zabliźnianiu ran

Objawy utraty kolagenu w skórze

W ramach upływu lat fibroblasty są mniej aktywne, co powoduje spadek produkcji kolagenu i wpływa w dużym stopniu na wygląd skóry. Stosunkowo młoda skóra składa się z 80% z kolagenu typu I i około 15% kolagenu typu III, a wraz z wiekiem spada naturalny sposób jego uzupełnienia około 1 – 1,5 procenta rocznie. Na jego utratę mają wpływ zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Do zewnętrznych możemy zaliczyć złe wybory w stylu życia codziennego, jak palenie tytoniu i spożywanie alkoholu, stres oraz zanieczyszczenia.  Dużą rolę w procesie starzenia odgrywa nadmierna ekspozycja skóry na słońce, która wpływa na tworzenie się zmarszczek, łuszczenie skóry, suchość i przebarwienia.

Do wewnętrznych natomiast należą zmiany genetyczne, jak i hormonalne.

Starzejąca się skóra objawia się najczęściej zmienioną pigmentacją skóry, pojawieniem się drobnych linii i głębszych zmarszczek. W skórze właściwej, zarówno kolageny, jak i włókna elastyny będące jednym z głównych składników macierzy zewnątrzkomórkowej ulegają zmianom funkcjonalnym i strukturalnym (bardziej delikatne i łamliwe, co wpływa na wsparcie strukturalne skóry). Skóra traci objętość, jędrność, co prowadzi do jej marszczenia. Spadek produkcji kolagenu wiąże się z utratą kwasu hialuronowego, co ma wpływ również na nieprawidłowe nawilżenie i elastyczność skóry.

Preparaty i zabiegi z użyciem kolagenu

Zdrowie i dobry wygląd skóry są jednymi z głównych czynników dobrego samopoczucia i postrzegania zdrowia wśród ludzi. Zahamowanie utraty kolagenu, jak i stymulację jego produkcji można osiągnąć również w związku z zabiegami, które oferuje medycyna estetyczna, a ściślej mówiąc – preparaty, które są użyte podczas zabiegów.

Preparaty  w którego skład wchodzi kolagen, stały się bardzo popularne w medycynie estetycznej. Spełniają kluczową funkcję w zarządzaniu procesem starzenia, a jego zdolność do naprawy w uszkodzeniach skóry, zdrowego i młodzieńczego wyglądu są pożądane dla pacjentek. Preparaty można stosować do poprawy kondycji skóry, szyi dekoltu, ale również bardzo dobrze działają na rozstępy, a nawet na szybszy porost włosów.

Najpopularniejszym zabiegiem jest w tym przypadku mezoterapia igłowa, dzięki której iniekcyjnie wprowadzamy kolagen w skórę. Zabiegi z użyciem kolagenu, przynoszą widoczne korzyści w zależności od wieku.


Linerase – heterologiczny atelokolagen typu i

Nowoczesny preparat, który jest liofizjolowanym końskim kolagenem typu I, zarejestrowany jako wyrób medyczny klasy III, posiadający certyfikat CE. Linerase jest pozyskiwany i oczyszczany bez użycia enzymów proteolitycznych, co wpływa na jego jakość. Zwiększa ilość fibroblastów w skórze, pobudzając je do wzmożonej produkcji kolagenu. Po zabiegu skóra staje się jędrniejsza i zyskuje równomierną strukturę, a zmarszczki ulegają wygładzeniu.

Jakich efektów można się spodziewać?

 • osoby po 30 roku życia – widoczna rewitalizacja skóry, jak i likwidacja ekspresyjnych zmarszczek
 • osoby po 40 roku życia – redukcja pogłębiających się zmarszczek, spowodowanych uszkodzeniami włókien podporowych
 • osoby po 50 roku życia – odbudowa skóry „ zapadającej” się pod wpływem atrofii włókien kolagenowych
 • osoby po 60 roku życia – dodatkowe przeciwdziałanie zmarszczkom grawitacyjnym
STERYLNA SZKLANA BUTELKA – 1×100 MG
– SUGEROWANA CENA AMPUŁKI – 400 ZŁ

CO WYRÓŻNIA PREPARAT OD INNYCH NA RYNKU?

 • 100% kolagenu typu I w formie zmikronizowanego proszku (pozwala uzyskać lepsze rezultaty w krótszym czasie, przy użyciu mniejszej dawki preparatu)
 • opatentowany sposób oczyszczania kolagenu
 • potwierdzona nieimmunogenność
 • innowacyjna technologia pozyskiwania atelokolagenu (liofilizacja)
 • forma stała preparatu, która stanowi bardzo łatwy sposób aplikacji
 • brak konserwantów w preparacie

Nithya

Najbardziej zaawansowane technologicznie wykorzystanie kolagenu spotykane w medycynie estetycznej. W skład preparatu wchodzą mikrocząsteczki heterologicznego kolagenu typu I, który można zdefiniować jako biomimetyczny, dzięki zastosowaniu opatentowanej technologii ekstrakcji.

Poprzez symulowanie działania degradacyjnego polimeryzowanego kolagenu powodują one masową stymulację fibroblastów oraz odkładanie się prokolagenu, a w wyniku tego, endogennego kolagenu typu III.

Nithya gwarantuje zatem wyjątkowy poziom czystości i bezpieczeństwa, pozwalający uzyskać doskonałe wyniki.

Jakich efektów można się spodziewać?

 • iniekcja kolagenu – TWARZ – redukcja objawów starzenia, regeneracja tkanek łącznych oraz korygowanie zniekształceń genetycznych (hipotrofia i hipotonia skóry)
STERYLNA SZKLANA BUTELKA – 1x5ml
– SUGEROWANA CENA AMPUŁKI – 350 ZŁ

CO WYRÓŻNIA PREPARAT OD INNYCH NA RYNKU?

 • zabieg z użyciem kolagenu nie wywołuje alergii, ani innych reakcji uczuleniowych
 • preparat dostosowany do każdego wieku pacjenta oraz każdego typu skóry
 • opatentowana technika produkcji – suszenie sublimacyjne, nadaje unikalne właściwości biologiczne
 • zgodny z kolagenem własnym – „natywnym”, zatem nie trzeba wykonywać wstępnych testów antyalergicznych
 • iniekcja kolagenu – CIAŁO – zmniejszenie oznak starzenia się skóry, wygładzenie zmarszczek, leczenie blizn i redukcja blizn trądzikowych, poprawa jędrności i elastyczności skóry oraz jej regeneracja

STERYLNA SZKLANA BUTELKA – 1x10ml
– SUGEROWANA CENA AMPUŁKI – 600 ZŁ

CO WYRÓŻNIA PREPARAT OD INNYCH NA RYNKU?

 • jedyny preparat do mezoterapii ciała!
 • zawiera atelokolagen
 • regeneracja tkanek za pomocą mechanizmu stymulacji fibroblastów i neokolagenogenezy
 • wsparcie syntezy kolagenu
 • korygowanie zniekształceń genetycznych, jak: hipotrofia i hipotonia skóry, niezdrowy odcień skóry i problemy z jej elastycznością

Karisma – naturalna, biozgodna i bezpieczna

Pierwszy rekombinowany kolagen ludzki (Rh Collagen) w formie iniekcji. Zawiera wyłącznie naturalne składniki, bez chemicznych środków sieciujących. Jest w 100% biodostępny i mobilizuje skórę do bioregeneracji. Jest w pełni bezpieczny – niealergizujący, nieimmunogenny, alergicznie niepatogenny, nie indukuje odpowiedzi FBR i nie wymaga testów alergicznych przed wykonaniem zabiegu. Pozyskiwany z nici jedwabnych, który w naturalny sposób przywraca skórze jędrność i elastyczność.

1 AMPUŁKOSTRZYKAWKA O POJEMNOŚCI 2ML
– 2 IGŁY 27Gx13MM – CENA SUGEROWANA – 450 ZŁ

CO WYRÓŻNIA PREPARAT OD INNYCH NA RYNKU?

 • połączenie 3 substancji: polipeptydowy łańcuch α1 kolagenu typu I, CMC – karboksymetyloceluloza oraz HA – kwas hialuronowy o wysokiej masie cząsteczkowej (1200-1500 kDa)
 • po podaniu produktu efekt widoczny jest od razu
 • widoczny delikatny efekt wolumetrii
 • przyspiesza regenerację tkanek
 • doskonała jednorodność – ma kontrolowane właściwości fizyczne i reologiczne

Serdecznie zapraszamy na nasze szkolenia, gdzie tego typu zagadnienia są szerzej omawiane na zajęciach:
Link do kursów:
https://pimik.pl/biostymulatory-tkankowe-kurs-podstawowy/
https://pimik.pl/biostymulatory-tkankowe-kurs-zaawansowany/