Przebarwienia skórne
Przebarwienia, to inaczej zwane zaburzenia pigmentacji skóry. To ograniczone lub uogólnione zmiany konstytucjonalnego kolorytu skóry danej osoby, powstałe na skutek nierównomiernego gromadzenia się melaniny w komórkach. Melanina to białko, którego główną rolą jest ochrona DNA przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, pochłaniające i rozpraszające promienie UV. Zmiany te wahają się od łagodnego wzrostu piegów, do silnych, ciemnych plam, jak i szerokim zakresem między obiema skrajnościami.
Przebarwienia skóry dzielimy na:
- NASKÓRKOWE – beżowo-brązowy kolor, zbyt duża ilość melanocytów, zwiększona aktywność lub zwiększona ilość melaniny
- SKÓRNE – ciemny odcień – niebieski/szary
- MIESZANE – czyli skórno-naskórkowe
Za powstawanie przebarwień odpowiedzialne są melanocyty, to one wytwarzają barwnik w skórze. Zabarwienie skóry jest uwarunkowane genetycznie – piegi, pieprzyki, jednak do przebarwień powstałych na skórze zazwyczaj musi wystąpić czynnik aktywujący. Największa ilość przebarwień powstaje na twarzy, dekolcie, jak i dłoniach, czyli na tych okolicach, które najczęściej eksponujemy na światło słoneczne.
Jakie inne czynniki mogą powodować przebarwienia?
- genetyczne – najczęściej występujące piegi, które można zauważyć już u małych dzieci
- hormonalne (ciąża, menopauza, antykoncepcja) – pojawienie się melazmy, jak i ostudy w postaci ciemnych, brązowych plam, najczęściej zlokalizowana przy policzkach, wokół ust i czole
- nadmierne kąpiele słoneczne – skutkuje to występowaniem piegów
- choroby endokrynologiczne (choroby tarczycy)
- ekspozycja na słońce w trakcie stosowania leków fotoaktywnych
Do oceny etiologii powstania przebarwień niezbędne jest badanie lampą Wooda (urządzenie emituje promieniowanie ultrafioletowe o długości fali 360 nm). Do badania diagnostycznego stosuje się również dermatoskop. Na podstawie wstępnego badania wiadomo na jakiej głębokości znajduje się zmiana i jaki typ leczenia specjalista powinien zastosować.
Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień?
Walka z przebarwieniami to często bardzo długa droga do uzyskania pożądanych efektów. Ważne jest kompleksowe działanie, co wiąże się z profilaktyką i odpowiednią pielęgnacją skóry od razu po zabiegu, ale nie tylko.
Profilaktyczne przeciwdziałanie przebarwieniom to całoroczna ochrona skóry przed działaniami UV. Preparaty, kremy z filtrem SPF 50+ to powinna być podstawa w codziennej pielęgnacji, ważne jest również ich właściwe zastosowanie. W sezonie letnim wskazane jest stosowanie kremu z filtrem co 2 godziny, a po kąpieli – obowiązkowe.
Leczenie przebarwień:
W przypadku wszystkich terapii musimy uwzględnić predyspozycje pacjenta do gojenia się skóry. Należy pamiętać, że nie każde przebarwienie zacznie zanikać po jednym zabiegu. W terapii coraz częściej stosuje się łączone zabiegi, z takimi jak: zabieg na bazie witaminy C bądź włączenie retinolu w formie kremu lub maski po zabiegu.
Wskazaniami do zabiegów są:
- wyrównanie kolorytu skóry
- rewitalizacja skóry
- redukcja przebarwień potrądzikowych
- usuwanie plam starczych
- niwelowanie przebarwień hormonalnych
- niwelowanie przebarwień pod oczami
- prewencja po usunięciu przebarwień
W przypadku przebarwień naskórkowych w celu ich niwelowania, najczęściej stosowanymi zabiegami są:
Mikrodermabrazja
Zabieg, do którego stosowane są dwa rodzaje urządzeń:
- mikrodermabrazja diamentowa – końcówka używana w przypadku tego typu urządzenia wykorzystuje drobinki diamentu i próżni, co powoduje mechaniczne ścieranie naskórka
- mikrodermabrazja korundowa – urządzenie przy pomocy ciśnienia ściera naskórek korundem. Zaletą tego zabiegu jest zauważalna od razu różnica w kolorycie przebarwienia, jeśli jest to przebarwienie śródnaskórkowe, a przy okazji skóra staje się gładka i promienna
Mezoterapia igłowa
Dzięki mezoterapii możemy uzyskać pożądane efekty w walce z przebarwieniami. Składniki aktywne, które są zawarte w koktajlach mają za zadanie hamować produkcję melaniny i zmniejszać stopniowo pigmentację skóry, wyrównać jej koloryt oraz rozjaśnić. To zabieg, podczas którego aplikowane są substancje aktywne na określonej głębokości preparatami, które najczęściej stosowane zawierają witaminę C oraz kwasy.
Peelingi chemiczne
Wyróżniamy dwa rodzaje peelingów – średniogłębokie oraz głębokie. Zaletą ich zastosowania jest działanie celowane na daną powierzchnię. Rynek oferuje szeroką gamę ich wyboru, ale jednak w przypadku przebarwień najlepsze efekty są można uzyskać stosując peelingi chemicznie, intensywnie złuszczające naskórek w celu niwelowania przebarwień.
W przypadku peelingów zalecane jest wykonywanie ich w okresie jesiennym, zimowym oraz wiosennym. Dlaczego w takich okresach? Ważne, aby proces regeneracji skóry przebiegał bez dodatkowego nasłoneczniania, ponieważ przy tak intensywnym złuszczaniu skóry może dojść do powstania nowych przebarwień.
Laseroterapia
Intensywna regeneracja, wywołana licznymi precyzyjnymi mikrouszkodzeniami skóry. Następuje pobudzenie procesów naprawczych skóry, czyli stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny. Zaletą tej terapii jest również wyrównanie kolorytu skóry, jej napięcie oraz spłycenie zmarszczek. Melanina ma bardzo szerokie spektrum pochłaniania światła, dzięki czemu, z powodzeniem stosowanie laseroterapii powoduje niwelowanie lub całkowite zlikwidowanie przebarwień.
Krioterapia
Tego typu zabieg najczęściej stosuje się jako krioterapię natryskową lub punktowe zamrażanie miejsc przebarwionych. Po zabiegu powstaje niewielki pęcherz, a po wygojeniu utrzymuje się odbarwienie, które ustępuje po około 4 tygodniach po zabiegu. Wykonane badania wykazują, iż w przypadku plam starczych krioterapia była bardziej efektywna niż kwasy TCA.
Jeśli przebarwienie występuje w głębszych warstwach skóry stosuje się terapię: peelingów chemicznych średniogłębokich typu TCA, peelingów chemicznych głębokich TCA z fenolem, dermabrazji, laseroterapii.
Peelingi medyczne
Peeling medyczny można uznać, jako pierwszy krok do walki z przebarwieniami. Efekty należy pielęgnować w kuracji domowej, co przekłada się na codzienną i wielomiesięczną odpowiednią pielęgnację. Pozwalają na dość dogłębne złuszczenie naskórka. Skuteczne na przebarwienia, które powstają w głębszych warstwach skóry. Skuteczne dla osób zmagających się z bliznami potrądzikowymi.
Jak wydłużyć efekt zabiegów?
Pielęgnacja domowa jest kluczem do sukcesu, a prawidłowo dobrana w gabinecie, wydłuży efekty terapeutyczne. Istotą pielęgnacji jest odpowiedni demakijaż w odpowiedniej kolejności. Kolejnym etapem jest zastosowanie serum oraz kremu, którego rodzaj zależny jest od problemów skórnych pacjenta. Wskazaniem w przypadku ich stosowania są preparaty z kwasem hialuronowym, peptydami a w szczególności preparaty na bazie witaminy C, która ma działanie antyoksydacyjne i działa na nasz organizm przeciwstarzeniowo. Kwas askorbinowy stosowany w kosmetykach działa odmładzająco na naszą skórę oraz chroni nas przed powstawaniem wolnych rodników, jak i przed promieniowaniem UV. Jego zaletą jest również działanie przeciwzapalne i nawilżające . Fotoprotekcja kremami z filtrem jest niezbędna dla skóry, by wyglądała świeżo i promiennie oraz aby nie powstały przebarwienia.
Każda pielęgnacja powinna być kierunkowo dobrana przez osobę wykonującą zabieg. Nie polegajmy na produktach dostępnych w każdej drogerii, gdyż mają one obniżoną ilość składników aktywnych i ich skład może odbiegać od zaleconych przez eksperta. Pamiętajmy jednak, że najważniejszy jest beauty plan, który ustalimy z naszym lekarzem/ kosmetologiem, to on pozwoli nam osiągnąć zamierzony przez nas cel.