Chomiki – skuteczna likwidacja opadających policzków
Przekonanie o tym, że każdy człowiek w kolejnych latach życia „pracuje” na swój wygląd, jest prawdziwe jedynie w części. O ile bowiem faktycznie pewne nawyki i styl życia (np. dieta, intensywne opalanie się czy palenie papierosów) mogą mieć wpływ na kondycję skóry, o tyle swój udział w procesach starzenia ma też wiele innych czynników. Pojawienie się zmarszczek i utrata jędrności skóry są zupełnie naturalnym objawem upływu lat, a szybkość pojawiania się zmian zależna jest również od gospodarki hormonalnej oraz genów. Fakt, że pojawiają się zmarszczki czy chomiki na twarzy nie oznacza jednak, że niepożądanych zmian nie sposób powstrzymać czy nawet odwrócić.
Czym są chomiki na twarzy i dlaczego powstają?
Określenie „chomiki” ma swoje źródło w wyglądzie popularnych gryzoni, które w rozbudowanych torbach policzkowych potrafią zgromadzić i transportować jedzenie. U człowieka określenie chomiki na twarzy odnosi się do zwiotczałej, rozciągniętej skóry w okolicach policzków. Pod wpływem procesów grawitacji ulega ona obniżeniu, wystając nieznacznie poza kontur twarzy i zaburzając przebieg linii żuchwy. Chomiki są jedną z najbardziej widocznych oznak starzenia, dlatego bywają tak niechętnie postrzegane przez zarówno przez pacjentki, jak i pacjentów.
Aby wyjaśnić, dlaczego tworzą się chomiki na twarzy, należy przyjrzeć się procesom zachodzącym w skórze. Po 40. roku życia zdolność do produkcji włókien kolagenowych – stanowiących jeden z podstawowych budulców tkanki i nadających jej elastyczność – zaczyna stopniowo się obniżać. To z kolei przekłada się na mniejszą zdolność do regeneracji. Ubywa również tkanki tłuszczowej. W efekcie skóra odkształca się, a pod wpływem działania przyciągania ziemskiego powstają fałdy.
Jak zlikwidować „chomicze” policzki?
Stara zasada głosi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Oczywiście zawsze najlepszym rozwiązaniem okazuje się przeciwdziałanie skutkom starzenia, gdy tylko zaczną się one pojawiać. Jeśli jednak opadające poliki już się pojawiły, współczesna medycyna estetyczna może zaoferować pacjentom bardzo skuteczne metody walki z tym defektem urody. Należy uczyć pacjentów, że o to, jak zlikwidować chomiki na twarzy, powinni oni zapytać w pierwszej kolejności specjalistę, który dobierze odpowiedni zabieg. Lista możliwości jest długa i obejmuje takie metody ujędrniania, podniesienia oraz regeneracji skóry, jak:
Lipoliza iniekcyjna
Jest to zabieg iniekcyjny polegający na wstrzyknięciu pod skórę pacjenta (w okolicy policzków i linii żuchwy, ale także podbródka, metodą wielu drobnych nakłuć) substancji (najczęściej fosfatydylocholiny), która rozbija komórki tłuszczowe. Działanie preparatów ma dwojaki charakter – z jednej strony prowadzi do powstania miejscowego, niewielkiego stanu zapalnego (wiąże się on bezpośrednio z procesami następującymi w wyniku naruszenia struktury tkanek), objawiającego się nieznacznym obrzękiem, zasinieniem czy bólem. Jednocześnie uwolniony z komórek tłuszcz dostarczany jest z krwią do wątroby, gdzie jest w naturalny sposób metabolizowany – eliminacja tłuszczu to etap kończący proces, który zapoczątkowała lipoliza iniekcyjna. „Chomiki” mogą zostać trwale usunięte po kilku powtórzeniach zabiegu.
Lifting radiofrekwencyjny (urządzenie Embrace)
Zabieg ten występuje pod wieloma nazwami. Idea tej formy liposukcji polega na zastosowaniu fal radiowych, których zadaniem jest przenikanie do głębszych warstw skóry i ogrzewanie ich. Pod wpływem działania temperatury tkanka tłuszczowa ulega rozbiciu (upłynnieniu), co umożliwia następnie jej odessanie. Emitowane ciepło powoduje również, że naczynia krwionośne zostają od razu zamknięte, co minimalizuje ryzyko krwawienia śródzabiegowego. Do precyzyjnego kierowania fal służy specjalny aplikator wprowadzany pod skórę przez niewielkie nacięcie.
Nieinwazyjny lifting (urządzenie Ulthera)
Wymieniając najskuteczniejsze zabiegi na chomiki koniecznie trzeba uwzględnić na liście popularną technologię HIFU. Jest to nowoczesna metoda niechirurgicznego liftingu, tym razem przeprowadzana z wykorzystaniem ultradźwięków. Polega na emitowaniu uderzeniowej fali dźwiękowej, która przenika w głąb skóry. Precyzyjnie zaaplikowana dawka energii przyczynia się do podgrzania głębokich warstw skóry i wywołania miejscowego stanu zapalnego, a przez to stymuluje do intensywniejszej produkcji włókien kolagenowych. Zabieg przynosi bardzo wyraźny efekt liftingu – kluczowa dla jego skuteczności jest odpowiednia intensywność zabiegu, czyli moc fali ultradźwiękowej.
Laser erbowo-yagowy
Nazywany jest również laserem frakcyjnym. Laseroterapia – podobnie jak dwie omówione wcześniej metody – również korzysta z efektów termicznych. W tym przypadku na skórę kierowana jest precyzyjnie wiązka lasera, czyli fala elektromagnetyczna – przenikając w głąb skóry powoduje ona uruchomienie procesów obronnych, a więc intensywnej regeneracji. Podczas tego procesu zwiększa się produkcja włókien kolagenowych oraz elastyny. Laser erbowo-yagowy charakteryzuje się bardzo dużą precyzją działania oraz (jako tzw. laser ablacyjny) wywołuje efekt peelingu, ponieważ usuwa (na minimalnym obszarze) wierzchnią warstwę naskórka.
Osocze bogatopłytkowe
Jak pozbyć się chomików na twarzy, wykorzystując do tego biologiczne właściwości organizmu? Przez klientów zabieg z wykorzystaniem osocza nazywany jest potocznie „wampirzym liftingiem”. Polega na aplikacji do skóry preparatu wytworzonego na podstawie własnego osocza osoby poddającej się iniekcjom. Pierwszym etapem zabiegu jest pobranie od pacjenta krwi, która zostaje następnie odwirowana, aby oddzielić krwinki od osocza i płytek krwi. Powstały koncentrat charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością płytek krwi – ich znaczenie jest kluczowe dla skuteczności liftingu ze względu na zawarte w nich czynniki wzrostu, odpowiedzialne za regenerację komórek organizmu. Osoczem bogatopłytkowym ostrzykuje się skórę, podając w licznych zastrzykach minimalne porcje koncentratu. Istotny pozostaje fakt, że ze względu na biozgodność preparatu jest on dobrze tolerowany przez organizm pacjenta.