Jak pozbyć się zmarszczek wokół ust?

Płytsze lub głębsze bruzdy, które pojawiają się wokół ust w związku z mimiką? A może wyraźne i dosyć głębokie zmarszczki, widoczne przez cały czas? Bez względu na rodzaj zmian, mogą okazać się one źródłem znacznego dyskomfortu nie tylko u kobiet, ale także u mężczyzn. Ze zmarszczkami można walczyć na różne sposoby – a kosmetologia i medycyna estetyczna mają pod tym względem bardzo wiele do zaoferowania pacjentom. W artykule wskazujemy, czym są bruzdy, dlaczego powstają i w jaki sposób można przeciwdziałać im zarówno przy pomocy „domowych” metod, jak i profesjonalnych zabiegów.

Spis treści

Czym są zmarszczki?

Zmarszczki to naturalne bruzdy, powstające w skórze wskutek procesów starzenia. Przyczyn ich powstawania może być bardzo wiele – począwszy od genetycznej skłonności do starzenia się skóry, poprzez zmiany hormonalne, ale także tryb życia, aż po używki. Nie sposób całkowicie uniknąć pojawienia się zmarszczek – ich tworzenie się jest naturalnym i nieuchronnym zjawiskiem. Można jednak spowolnić proces powstawania bruzd, opóźnić moment w którym staną się one widoczne, a te, które już powstały – znacznie zredukować. Pomocne w walce ze zmarszczkami okazują się nawet niektóre metody domowe, a gabinety medycyny estetycznej oraz salony kosmetyczne mają do dyspozycji cały arsenał zabiegów o znacznie wyższej skuteczności i zapewniających szybsze efekty.

Jakie rodzaje zmarszczek znamy?

Podstawowy podział zmarszczek uwzględnia przyczyny ich powstawania. Zmarszczki statyczne powstają ze względu na proces starzenia się skóry oraz działanie grawitacji. Wiotczejąca skóra, pozbawiana stopniowo włókien kolagenowych, które tracą zdolność do szybkiej regeneracji, zapada się i odkształca. Natomiast zmarszczki dynamiczne powstają pod wpływem częstego kurczenia mięśni twarzy w sposób indywidualny i charakterystyczny dla danej osoby. Z tego względu – choć można wskazać obszary twarzy ze szczególną tendencją do tworzenia się zmarszczek mimicznych – to ich konkretny układ oraz głębokość będzie kwestią osobniczą.

Jak tworzą się zmarszczki mimiczne przy ustach?

Jednymi z najintensywniej „użytkowanych” mięśni twarzy są mięśnie wokół ust. Jeśli przyjrzymy się ich ułożeniu na rysunkach anatomicznych zauważymy, że ten obszar twarzy jest bardzo mocno umięśniony. Uwagę przykuwa tu zwłaszcza masywny mięsień okrężny. Nie dziwi zatem fakt, że właśnie przy ustach tworzą się wyraźne zmarszczki mimiczne – a proces ten może rozpocząć się nawet w młodym wieku (po 20 r.ż.). Jedną z najbardziej charakterystycznych zmian są tzw. zmarszczki palacza, czyli sąsiadujące, pionowe bruzdy nosowo-wargowe. Inną często spotykaną zmianą bywają bruzdy przynosowe, powodujące uwydatnienie okolic ust i przez to zwane „małpim pyszczkiem”. Między brodą a ustami przebiegają natomiast tzw. linie marionetki.

Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu zmarszczek wokół ust?

Wczesne tworzenie się bruzd nosowo-wargowych czy przynosowych powodowane jest nie tylko czynnikami naturalnymi (utrata kolagenu z wiekiem, zmiany hormonalne). Spory wpływ na powstawanie zmarszczek ma styl i tryb życia oraz przyzwyczajenia. Skórze nie sprzyja intensywne opalanie, ani też używki – w tym przede wszystkim palenie tytoniu, które nie tylko pogarsza kondycję skóry, ale i skłania do częstego napinania mięśni ust w celu przytrzymania papierosa. Na wygląd skóry rzutuje jej niedostateczne nawilżenie oraz nieprawidłowe nawyki – jak choćby sposób aplikowania kosmetyków czy ułożenie twarzy podczas snu, kiedy skóra ulega nienaturalnemu rozciąganiu i napinaniu.

Jak zapobiegać tworzeniu się zmarszczek?

Profilaktyka jest zawsze najlepszym możliwym rozwiązaniem. Póki więc istnieje szansa na opóźnienie procesów starzenia się skóry, warto zadbać przede wszystkim o jej właściwe nawilżenie oraz odżywienie (zarówno prawidłową dietą, bogatą w witaminę A oraz E, zwaną witaminą młodości, jak i stosowaniem preparatów odżywczych, które będą wchłaniane przez naskórek). Na wygląd twarzy wpływa w znacznym stopniu tryb życia – regularny sen, aktywność fizyczna i rezygnacja z używek sprawiają, że organizm jest wypoczęty, a to przekłada się korzystnie także na zmniejszenie obrzęków twarzy.

Jak zwalczyć zmarszczki wokół ust?

Zarówno w ramach zabiegów profilaktycznych, wykonywanych zanim bruzdy staną się widoczne, jak i w ramach walki z pojawiającymi się zmarszczkami warto sięgnąć po ćwiczenia oraz masaże. Zasadą, którą powinna zapamiętać każda osoba stosująca kremy czy olejki do twarzy, pozostaje wklepywanie kosmetyków zamiast ich wmasowywania (które niepotrzebnie rozciąga skórę). Nieoceniony będzie również dobry krem z filtrem przeciwsłonecznym, chroniący przed szkodliwym działaniem promieni UV. Obecnie popularnym terminem stała się tzw. joga twarzy – zestawy ćwiczeń są różne, ale zawsze ograniczają się one do gimnastyki, którą wykonuje się wyłącznie poprzez napinanie i rozluźnianie określonych mięśni czoła, policzków czy okolicy ust.

Jak usunąć zmarszczki wokół ust domowymi metodami?

Wiele zabiegów pielęgnacyjnych można wykonywać w domu – nawet u osób korzystających ze wsparcia medycyny estetycznej ważne będzie wyrobienie nawyków, które pozwolą dłużej cieszyć się efektami zabiegów oraz opóźniać pogłębianie się bruzd. Obok wspomnianych wcześniej ćwiczeń, podstawą jest właściwa pielęgnacja – regularne nakładanie na twarz nawilżającego, dobrze odżywiającego kremu, który zapobiegnie przesuszaniu skóry. Dobrze sprawdzają się domowej roboty maseczki odżywcze, wygładzające i ujędrniające – oczywiście nie są one przeznaczone do jednej tylko partii twarzy, ale nakładanie ich na całą twarz sprzyja regeneracji również okolicy ust. Można sięgnąć ponadto po lekkie olejki pochodzenia naturalnego – ich zaletą jest zdolność do wyraźnego poprawiania jędrności naskórka.

Jak zlikwidować zmarszczki wokół ust?

Jeśli zabiegi wykonywane we własnym zakresie okażą się niewystarczające lub zmiany zaczną postępować z wiekiem, nieoceniona stanie się pomoc kosmetologii i medycyny estetycznej, ale także… stomatologii. Warto bowiem pamiętać, że czasem za pogłębienie bruzd odpowiada nienaturalne ułożenie mięśni twarzy związane z brakami w uzębieniu, a odpowiednio dobrane implanty lub inne wypełnienie wpływa korzystnie układ mięśni. Natomiast w gabinecie medycyny estetycznej bądź salonie kosmetycznym w pierwszej kolejności można skorzystać z mało inwazyjnych zabiegów ujędrniających, odżywiających i uelastyczniających skórę. Będą one także ważnym elementem profilaktyki przeciwzmarszczkowej.

Zabiegi

Oczywistą już dziś metodą na zmniejszenie widoczności nawet głębokich bruzd są zabiegi iniekcyjne z wykorzystaniem botoksu oraz kwasu hialuronowego. Druga z wymienionych metod jest optymalna w przypadku konieczności wypełnienia zmarszczek – dlatego rekomenduje się ją do zmniejszania i spłycania bruzd statycznych (ze względu na ich głębokość oraz dużą widoczność). Natomiast iniekcje z toksyny botulinowej, powodujące zablokowanie przebiegu impulsów nerwowych w mięśniach, będą skuteczne w przypadku bruzd dynamicznych. Oba rodzaje zabiegów są w pełni bezpieczne dla pacjentów.


Serdecznie zapraszamy nasze specjalistyczne szkolenia, gdzie tego typu zagadnienia są szerzej omawiane na zajęciach: