Jednostki chorobowe towarzyszące starzeniu się skóry i organizmu

Starzenie się skóry jest procesem naturalnym, ale też i złożonym. Polega na zmniejszeniu biologicznej aktywności komórek organizmu, jak i spowolnieniu procesów regeneracyjnych. Obejmuje starzenie endogenne – związane ze zmianami hormonalnymi, może być uwarunkowane genetycznie, jak i znaczący wpływ może mieć również nieprawidłowe odżywianie oraz niedobory witamin. Natomiast starzenie egzogenne zależne jest od niewłaściwej pielęgnacji, jak i czynników środowiska i promieniowania UV.

Spis treści

Proces starzenia się skóry rozpoczyna się od utraty jej elastyczności. Naskórek staje się cieńszy i szorstki, pojawiają się zmarszczki mimiczne, głównie drobne, wokół kącików oczu i ust oraz następuje odwodnienie skóry. Pojawiają się plamy pigmentacyjne koloru brązowego, z uwagi na wydzielanie się melaniny w sposób niejednolity. Pogarsza się aktywność włókien elastynowych, kolagenowych oraz fibroblastów.

Starzenie się skóry na poszczególnych warstwach

Proces starzenia się skóry zazwyczaj wiąże się ze zmianami w skórze właściwej, czego skutkiem jest pojawienie się zmarszczek. W pierwszej kolejności strukturalnych, a następnie grawitacyjnych. Pojawia się odwodnienie skóry, jak i utrata jej elastyczności i jędrności.

Skutkiem tych procesów jest zmiana kształtu owalu twarzy. Procesami przyspieszającymi starzenie się skóry są zmiany hormonalne, jak i niedobór lipidów znajdujących się w naskórku.

Jakie zmiany powstają na poszczególnych warstwach skóry?

Naskórek:

  • następuje zaburzenie równowagi emulsji olejowo-wodnej przez zmniejszone wytwarzanie łoju i potu
  • skóra jest bardziej wysuszona
  • plamy starcze i siwe włosy spowodowane nieregularnym rozmieszczeniem barwnika – zmniejszona liczba komórek Langerhansa i przez to osłabiony układ odpornościowy

Skóra właściwa:

  • luźniejsze zazębienie naskórka ze skórą właściwą – skóra mniej odporna na urazy
  • gruczoły potowe i łojowe zmniejszają wydzielanie
  • zmieniony układ włókien kolagenowych i sprężystych – na skutek ich zbicia i zesztywnienia powstają zmarszczki, zmniejsza się elastyczność
  • układ naczyniowy jest osłabiony, występują teleangiektazje
  • bladość – zostaje zaburzona termoregulacja

Tłuszczowa tkanka podskórna:

  • tłuszczowa tkanka podskórna może zanikać lub przerastać
Schemat budowy skóry właściwej.

Jednostki chorobowe

W związku z upływającym czasem starzenie się jest procesem naturalnym każdego z organizmów. Zależy od czynników wewnętrznych, którymi są uwarunkowania genetyczne, jak również ogromny wpływ mają czynniki chorobowe. W artykule zatem takimi czynnikami się zajmiemy.

  • słoneczne plamy soczewicowate (starcze plamy soczewicowate, plamy wątrobowe)

Schorzenie to występuje zazwyczaj w miejscach narażonych na długotrwałą ekspozycję na słońce – dłonie, ramiona, nogi.

Cechą charakterystyczną mogą być nieregularne granice. Leczenie tego schorzenia odbywać może się przy pomocy: dermabrazji, krioterapii, laseroterapii.

  • czerniak

Złośliwy nowotwór skóry, który może powstawać z melanocytów, czyli z komórek barwnikowych skóry. Najczęściej umiejscawia się na twarzy oraz w obrębie dekoltu, sporadycznie na skórze dłoni bądź na kończynach dolnych.

Najbardziej  narażone na tą chorobę mogą być osoby z jasną karnacją, jak i osoby nadmiernie korzystające z kąpieli słonecznych w szczególności, kiedy takie osoby nie stosują kremów z odpowiednimi filtrami.

  • rogowacenie słoneczne, starcze

„Ściśle przylegające do skóry nawarstwienia hiperkeratotyczne, powstające najczęściej na podłożu skóry uszkodzonej promieniami słonecznymi lub skóry starczej” (Źródło: Dermatologia dla kosmetologów, strona 121).

Objawami tej jednostki chorobowej mogą być żółtobrunatne nawarstwienia warstwy rogowej o suchej i nierównej powierzchni. Najczęściej pojawiają się na twarzy, ustach, dłoniach, przedramionach, nieowłosionej skórze głowy oraz na innych częściach ciała, narażonych na działanie promieni słonecznych. Choroba jest leczona, jeśli nie ma zmian kancerogennych, wtedy stosowana jest krioterapia lub medykamenty.

  • miażdżyca

„Choroba w której na wewnętrznych ściankach naczyń tworzą się zwapniałe tłuszczowe blaszki miażdżycowe zmniejszające przepływ krwi. Miażdżyca tętnic jest częstsza u mężczyzn i nasila się z wiekiem. Przyczyną miażdżycy jest nieprawidłowa dieta, zawierająca duże ilości nasyconych tłuszczów oraz palenie tytoniu. Dodatkowym czynnikiem rozwoju choroby jest nadciśnienie. Skutkiem miażdżycy naczyń wieńcowych są zawały serca. Miażdżyca tętnic szyjnych powoduje udary mózgu. Oznaką miażdżycy jest zmniejszenie przepływu krwi przez naczynia wieńcowe, co z kolei jest przyczyną dusznicy bolesnej” (Źródło: www.miazdzyca.medserwis.pl)

Proces starzenia się skóry dotyczy każdego z nas, jednak nie każdy z nas przechodzi go w taki sam sposób. Dbanie o codzienną pielęgnację i odpowiednie nawilżenie skóry, zdecydowanie spowolni ten proces, a skóra będzie odporniejsza na czynniki zewnętrze i mocniejsza.

Jak jeszcze możemy pomóc naszej skórze? Stosujmy odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną oraz unikajmy nadmiernej ekspozycji na słońce. Panujmy nad stresującymi sytuacjami, bądźmy aktywni fizycznie, prowadźmy zdrowy tryb życia i wysypiajmy się. Korzystajmy również z zabiegów kosmetycznych spowalniających proces starzenia się skóry, których wybór na rynku jest tak bogaty.

Wszystkie te czynniki z pewnością spowolnią proces starzenia i pozwolą na dłuższe cieszenie się dobrą kondycją skóry. Zdrowa skóra to zdecydowanie piękna skóra.


Serdecznie zapraszamy na nasze specjalistyczne szkolenia z zakresu mezoterapii igłowej oraz biostymulatorów tkankowych, gdzie tego typu zagadnienia są szerzej omawiane na zajęciach podstawowych.