Kaniula medycyna estetyczna
W medycynie estetycznej zabiegowcy mogą korzystać w swojej pracy zarówno z igły jak i kaniuli. To do nas należy decyzja po co sięgniemy podczas zabiegu. Jednak igły i kaniuli nie można stosować zamiennie w każdym przypadku.
Igła dzięki ostro zakończonej końcówce przebija się przez tkanki oraz naczynia, powodując krwawienie, siniaki i obrzęki, niejednokrotnie powodując dyskomfort i ból u pacjenta. Alternatywą do pracy igłą jest wykonywanie zabiegów z użyciem kaniuli.
Spis treści
Co to jest kaniula?
Kaniula to rurka z tworzywa sztucznego, jednorazowa, giętka oraz tępo zakończona. Otwór, przez który podajemy preparat znajduje się z boku. Kaniula może stanowić bezpieczniejszą alternatywę przy pracy gęstymi preparatami, gdzie ryzyko uszkodzenia naczyń niesie za sobą groźne konsekwencje i powikłania.
Zalety pracy z kaniulą
Do znacznych zalet pracy kaniulą zaliczamy małą ilość wkłuć – zazwyczaj by przeprowadzić zabieg robimy dwa nakłucia na obszarze zabiegowym w celu jej wprowadzenia. Minimalizuje to ryzyko zrobienia siniaków, nie musimy również stosować znieczulenia powierzchniowego. Czas rekonwalescencji po zabiegu praktycznie nie jest potrzebny. Pacjenci cenią sobie większa szybkość wykonania zabiegów oraz mniejszy dyskomfort bólowy. Kaniula świetnie sprawdza się w rozległych okolicach zabiegowych, np. podczas bioremodelingu twarzy. Możemy po nią sięgnąć również przy pracy w rejonach niebezpiecznych np. na czole, dolinie łez czy w bruzdach nosowo-wargowych.
Praca z kaniulą
By pracować kaniulą, każdy zabiegowiec powinien opanować sprawne posługiwanie się igłą. Kaniula na początku może dawać poczucie braku kontroli. Nie jesteśmy pewni na jakiej głębokości jesteśmy oraz w którym miejscu dokładnie deponujemy preparat. Długie kaniule tj. 70,90 mm mogą giąć się pod wpływem nacisku utrudniając prace i podawanie preparatu. Pomimo, że kaniula nie ma ostrego zakończenia, musimy podczas pracy zawsze zachować ostrożność. Możemy bowiem spowodować niedokrwienie uciskiem danego naczynia. Praca kaniulą nie sprawdzi się w miejscach gdzie preparat musimy podać bardzo płytko, czyli np. w mezoterapii igłowej. Unikamy jej również w miejscach gdzie chcemy wykonać bardzo precyzyjną prace jak np. modelowanie ust lub wolumetrię brody. Po igłę chętniej sięgamy gdy chcemy podać preparat depozytowo lub głęboko na kość.
Autor tekstu: dr Natalia Biernot
Serdecznie zapraszamy na nasze warsztaty dotyczące pracy z kaniulą, gdzie tego typu zagadnienia są szerzej omawiane na zajęciach: