Modelowanie ust na płasko: na czym polega?

Usta o pięknym kształcie i doskonałej symetrii bez wątpienia dodają atrakcyjności każdej twarzy. Mimo to, pożądany wygląd wygląd rzadko jest dziełem samej natury. Kobiet o pełnych wargach jest stosunkowo niewiele – natomiast spory odsetek pacjentek gabinetów medycyny estetycznej narzeka na wygląd swoich ust, uważając je za zbyt cienkie, mało widoczne bądź asymetryczne. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna pozwala na łatwą korektę kształtu warg w celu nadania im oczekiwanego wyglądu – w tym na modelowanie ust na płasko. To, czego nie sposób uzyskać nawet najbardziej profesjonalnym makijażem, staje się możliwe dzięki zastosowaniu kwasu hialuronowego.

Usta na płasko – jak się przygotować do powiększania ust?

Klientki zainteresowane powiększeniem ust powinny pamiętać o tym, aby wszelkie iniekcje wykonywać wyłącznie w gabinetach medycyny estetycznej. Pod żadnym pozorem nie powinny one decydować się na samodzielne eksperymentowanie z zastrzykami, ponieważ uzyskanie pożądanego kształtu warg wymaga ogromnej precyzji, wprawy i wiedzy, którą dysponują jedynie profesjonaliści. Pierwszym etapem przygotowań jest zatem wybór odpowiedniego miejsca do przeprowadzenia zabiegu. Podczas umawiania wizyty warto zapytać o zalecenia – wiele salonów czy klinik medycyny estetycznej udziela klientkom/pacjentkom szeregu wskazówek dotyczących odpowiedniego przygotowania do wizyty. Najczęściej dotyczą one unikania eksponowania twarzy na słońce, zadbania o odpowiednie nawodnienie organizmu, unikania picia alkoholu, a nawet powstrzymania się od stosowania niektórych leków/suplementów – lub przeciwnie: zastosowania określonej suplementacji.

Powiększanie ust na płasko – jak wygląda zabieg?

Przed wykonaniem iniekcji z kwasu hialuronowego usta smarowane są specjalnym znieczulającym kremem. Taka forma uśmierzania bólu jest powszechną praktyką. Inna możliwość to podanie zastrzyku – kosmetolog lub lekarz medycyny estetycznej aplikuje wówczas znieczulenie takie, jakie stosowane jest w gabinetach stomatologicznych. Sporo zależy tu od jednostkowej odporności na ból – są bowiem osoby, dla których zabieg powiększania ust „na płasko” okazuje się bardzo łatwy do zniesienia, ale też i pacjenci wrażliwsi na ból, którzy ze względu na komfort wolą otrzymać silniejsze znieczulenie.

Następnie w czerwień wargową podaje się zastrzyki z kwasu hialuronowego. Technika powiększania ust na płasko charakteryzuje się aplikowaniem bardzo małych porcji kwasu, miejsce obok miejsca – tym samym kształtuje się przede wszystkim górną wargę.

Usta na płasko – przed i po. Jakie są efekty?

Powiększanie ust na płasko jest bardzo dobrą metodą dla kobiet, które chcą uzyskać efekt pełnych warg, ale tak, aby wyglądały one dosyć naturalnie. O ile niektóre zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego mają na celu uzyskanie również okrągłego kształtu warg (przy widoku z profilu), o tyle modelowanie na płasko sprawia, że poprawie ulega obrys ust, natomiast nie pojawia się efekt wystających warg. Pacjentki często obawiają się, aby po zabiegu powiększania ust nie pojawiło się u nich zjawisko, które określają mianem „kaczego dzióbka” – technika powiększania na płasko ma na celu uniknięcie tego właśnie niepożądanego efektu. Jednocześnie fakt, że w tkankę aplikowana jest naprawdę minimalna ilość kwasu, zmniejsza ryzyko powstawania zasinień, czy też niepożądanych zgrubień i nierówności.

Powiększanie ust na płasko – do jakiego typu urody?

Choć pacjentki odwiedzające gabinety medycyny estetycznej mówią często o swoich obawach i wskazują, jakich efektów chciałyby uniknąć, to jednak trudno oczekiwać od nich, aby samodzielnie sprecyzowały zarówno konkretne oczekiwania co do kształtu, jak i techniki wykonania powiększania ust. Tu bardzo dużą rolę odgrywa doświadczenie specjalisty, który dzięki swojej wiedzy będzie w stanie ocenić, czy dany efekt sprawdzi się u pacjentki o konkretnym typie urody. Z pewnością bardzo pełne usta nie będą prezentowały się dobrze u pań o wąskich, delikatnych rysach twarzy. Czy oznacza to, że w przypadku kobiet o takim typie urody zabiegu nie da się przeprowadzić? Wręcz przeciwnie – jak najbardziej jest on możliwy do wykonania, trzeba jednak przeprowadzić go tak, by powiększenie było odpowiednio delikatniejsze. W ocenie zawsze brane są pod uwagę indywidualne cechy wyglądu pacjentki, jej rysy twarzy.


Pragniemy podkreślić, że w swojej pracy mamy holistyczne podejście, dlatego nigdy nie skupiamy się wyłącznie na jednej technice podczas modelowania ust. Każdy pacjent/ka to indywidualny przypadek i może okazać się, że zastosujemy kilka technik podczas jednego zabiegu.


Kompleksowe informacje na temat omawianej metody i dobrych praktyk z nią związanych zawarte są w szkoleniu z modelowania ust na płasko, skierowanym do słuchaczy na zaawansowanym poziomie wiedzy.

Serdecznie zapraszamy na nasze warsztaty dotyczące pracy z kaniulą, gdzie tego typu zagadnienia są szerzej omawiane na zajęciach: