Jak odmłodzic szyję?

Upływ czasu można zauważyć w pierwszej kolejności na skórze twarzy, jednak drugą okolicą jest zdecydowanie skóra szyi. Zanik tkanki podskórnej oraz utrata elastyczności skóry wpływa na pojawienie się zmarszczek, jednak w porównaniu z twarzą, rodzajów zmarszczek szyi nie ma dużo – wyróżniamy zmarszczki poziome oraz pionowe.

  • zmarszczki poziome szyi – „pierścienie Wenus” – z uwagi na utratę elastyczności skóry pojawiają się poziome „obręcze”. Zaleca się zastosowanie iniekcji śródskórnie bądź płytko podskórnie
  • zmarszczki pionowe szyi – „indycze gardło” – pasma pionowe mięśnia szerokiego szyi, które powstają w skutek silnych bocznych ruchów głowy, a z wiekiem stają się bardziej widoczne. Zaleca się zastosowanie iniekcji podskórnie.

Szyja często bywa zaniedbywanym, pod kątem pielęgnacyjnym i zabiegowym, rejonem. Skóra szyi ze względu na budowę, w tym m.in. zmniejszoną ilość gruczołów łojowych, jest predysponowana do przedwczesnego starzenia się.

Anatomia szyi

Opanowanie wiedzy anatomicznej ma kluczowe znaczenie w pracy iniekcyjnej, aby nie zaszkodzić pacjentowi. Ważne, aby skutecznie unikać przebicia naczynia, gdyż może to spowodować masywne krwawienie, jak i wytworzenie siniaka.

  • mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy – rozpoczyna się na wyrostku sutkowym kości skroniowej, przebiega skośnie po obu stronach szyi, dochodząc do mostka i obojczyka
  • mięsień szeroki szyi – przyczep początkowy znajduje się w tkance podskórnej, na poziomie II i III żebra w okolicy podobojczykowej. Następnie biegnie ku górze, kończąc się w części bocznej na powięzi przyuszniczej i żwaczowej, a w części przyśrodkowej w kącie ust, gdzie łączy się z włóknami mięśnia obniżacza kąta ust i mięśnia obniżacza wargi dolnej

Należy pamiętać, aby nie zaniedbywać szyi!

Wypełniacze są bardzo dobrym sposobem, aby napiąć skórę szyi i zredukować widoczność pojawiających się poziomych bruzd i zmarszczek.

Leczenie chirurgiczne, czy daje efekty?

Leczenie chirurgiczne pasm mięśnia szerokiego szyi jest trudne, a długofalowy efekt jest najczęściej, niestety, niezadowalający.

Nie ma to nic wspólnego ze złym podejściem chirurgów, ani złą selekcją pacjentów, ale może mieć to związek z anatomią.

Badania pokazały, że w linii środkowej szyi dochodzi do połączenia pomiędzy powięzią powierzchowną szyi, a warstwą pokrywającą powięzi głębokiej szyi.

W czasie skurczu mięśnia, właśnie ten środkowy obszar zawierający łączące się powięzie, ogranicza przesuwanie się mięśnia szerokiego szyi powodując uwidocznienie jego pasm. Problem ten nasila się w wyniku rozluźnienia tkanek miękkich szyi co koreluje bezpośrednio ze starzeniem się tej okolicy.

Iniekcyjne metody leczenia

Rozumiejąc anatomię szyi możemy zaplanować zabieg z użyciem toksyny botulinowej, tak by załagodzić objawy starzenia się.

Przy użyciu neuromodulatorów „wyciszamy” napięcie platysmy, powodujące powstawanie objawu „indyczej” szyi.

Wypełniacze szyi to również świetny sposób na napięcie skóry i zmniejszenie widoczności zmarszczek.

Na zmęczoną, cienką, pergaminową skórę idealnym rozwiązaniem jest zabieg z użyciem bardzo rozcieńczonego roztworu hydroksyapatytu wapnia. Wypełniacze szyi są świetnym sposobem na napięcie skóry, jak i zmniejszenie widoczności zmarszczek.

Iniekcja rozcieńczonego hydroksyapatytu wapnia wygładzi i ujędrni okolicę szyi. Preparat najczęściej używany jest do iniekcji w skórę twarzy w celu jej wypełnienia, ale świetne rezultaty są również zauważalne na skórze szyi. Hydroksyapatyt wapnia zwiększa produkcję kolagenu, poprzez stymulację własnych komórek, co poprawia napięcie skóry.

Plan leczenia obejmuje od 2 do 3 zabiegów w 6-cio tygodniowym odstępie.

Serdecznie zapraszamy na nasze szkolenia, gdzie tego typu zagadnienia są szerzej omawiane na zajęciach:
Link do kursów:
https://pimik.pl/kurs-medycyna-estetyczna-szyja-i-platysma/
https://pimik.pl/kurs-induktory-tkankowe-w-zabiegach-estetycznych/
https://pimik.pl/nici-pdo-w-zabiegach-estetycznych/
https://pimik.pl/idealna-profiloplastyka/
https://pimik.pl/kurs-lipotransfer-twarzy/


ŹRÓDŁO:

Anatomy behind the Paramedian Platysmal Band: A Combined Cadaveric and Computed Tomographic Study PMID: 34529598

Kristina Davidovic, Konstantin Frank, Thilo L Schenck, Steven R Cohen, Steven Dayan, Robert H Gotkin, Jonathan M Sykes, Steven Liew, Diana Gavril, Sebastian Cotofana