
Nici pdo w zabiegach estetycznych
Czy warto stosować nici PDO? Krótka odpowiedź, a zarazem treściwa – WARTO! Nićmi możemy skorygować „wszystko” cyt. „przy niciach ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia”.
Technicznie zabieg nie należy do skomplikowanych. Nici za pomocą kaniuli lub igły są implementowane pod skórę, co zabiegowo relatywnie może i nie jest trudne, ale okres rekonwalescencji już jest problematyczny. Powodzenie zabiegu nie zależy tutaj tylko i wyłącznie od poprawnie zaimplementowanych nici, ale w większym stopniu od tego, czy pacjentka będzie stosowała się do wszystkich zaleceń. Po każdym wprowadzeniu nici zostaje swego rodzaju „ślad” – blizna pod skórą, która ze względu na większą spoistość, niż tkanki otaczające, stymuluje skórę do produkcji kolagenu i elastyny. Następnie nić rozpuszcza się, a ta „blizna” powoduje nam ujędrnienie i napięcie, przez co efekt jest tak długotrwały. Nici PDO wchłaniają się maksymalnie po około 9 miesiącach.
Różnica w budowie i charakterystyce nici:
Nici nie służą tylko do walki z oznakami starzenia się skóry, ale również poprawiają wygląd kości policzkowych, pomagają kształtować owal twarzy oraz zmieniają kształt łuków brwiowych – to najbardziej popularne zabiegi. Należy pamiętać, że każda nić ma swoją siłę nośną. Na jednej nici możemy „powiesić” jedną, ograniczoną ilość tkanki, więc o ilości wprowadzonych nici decyduje osoba wykonująca zabieg, posiadając wiedzę, ile dana nić jest w stanie udźwignąć tkanki. Implementując nici, tkanka pozostaje taka sama, nie zmniejsza się, ale wykonując zabieg konieczne jest, aby ją odpowiednio „rozprowadzić”. Kształtując piękny kąt żuchwy trzeba pamiętać, że tkankę należy ulokować na przykład na łukach, na policzkach, wykonać wolumetrię z nadmiaru tkanki, którą unosimy ku górze.

Nici pdo mono
Stosowane są do implementacji na twarzy i ciele, poprawiając napięcie skóry. Działanie nici oraz efekty, jakie możemy uzyskać za pomocą nici PDO mono:
- redukują oznaki starzenia skóry i zmarszczki,
- korygują zwiotczenie skóry na twarzy i szyi ,
- poprawiają wygląd kości policzkowych,
- poprawiają kształt łuków brwiowych, kształt żuchwy,
- zmieniają napięcie skóry – ujędrniają skórę,
- zapewniają długotrwały efekt całościowego liftingu twarzy,
- wygładzają skórę szyi i dekoltu

Korekta nosa: jeden z trudniejszych zabiegów z użyciem nici PDO. Należy pamiętać, aby dobrze zweryfikować jak jest zbudowany nos i jaki występuje problem oraz oszacować czego oczekuje klientka. Na niepowodzenie zabiegu możemy natrafić, jeżeli defekt nosa spowodowany jest tkanką kostną. Jeżeli natomiast są to defekty mięsistego nosa, defekt tkanki tłuszczowej bądź tkanki podskórnej – możemy wprowadzić nici, i zmieniać kształt nosa. Dobrym rozwiązaniem w momencie nadmiaru tkanki tłuszczowej okolicy nosa zastosowanie lipolizy przed jego korektą nićmi.
Nici PDO mono charakteryzują się tym, że są to:
- nici gładkie, proste, na prostych igłach – od 2 cm – nawet do 12 cm,
- przeróżnej grubości,
- pozbawione ząbków i haczyków,
- znieczulamy tylko miejsce wkłucia, gdzie wprowadzamy nić – krem typu EMLA – w zupełności wystarczy

Nici PDO mono dobieramy do rodzaju skóry oraz okolicy zabiegowej, którą chcemy poprawić, ujędrnić. Efekt zabiegu utrzymuje się od 1,5 roku do 2 lat. Zanikanie efektu przejawia się powolnym, stabilnym procesem, po którym pacjentka decyduje się, bądź nie, na powtórny zabieg.
Nici pdo cog
Nici liftingujące lub unoszące skórę, stosowane do implementacji na całe ciało. Działanie nici oraz efekty, jakie możemy uzyskać za pomocą nici PDO cog:
- pomagają ujędrnić piersi oraz uzyskać efekt uniesienia,
- pomagają likwidować zwiotczenia i rozstępy na pośladkach, brzuchu, udach,
- napinają pośladki, wewnętrzną stronę ramion i ud, unoszą fałdy nadkolanowe,
- przywracają utraconą w okresie ciąży jędrności powłok brzusznych lub modelują okolice pępka,
- wykorzystywane są w zabiegach odmładzających grzbiety dłoni i wymagające okolice oka: dolnej i górnej powieki, doliny łez
Charakteryzują się tym, że mogą to być nici, które:
- mają haczyki, ząbki, wypustki wielokierunkowe bądź kolce dookoła, jak róża,
- wylane są z formy, ponacinane – laserowe nacięcia, które mogą być skierowane w jednym kierunku bądź haczyki w dwóch kierunkach, dookoła, w przeciwstawnych kierunkach
- znieczulamy tylko miejsce wkłucia, gdzie wprowadzamy nić – ostrzykiwanie lidokainą

Wybór nici PDO cog do implementacji zależy od tego, jaki obszar ciała wymaga liftingu oraz jaką siłę potrzebujemy, aby uzyskać efekt uniesienia. Nici cog otwierają się podczas implantacji, czyli idziemy tylko w jednym kierunku – poruszając się do przodu w obszarze bezpiecznym dla wykonującego zabieg i pacjenta. Cofając haczyki – otworzą się, co spowoduje brak możliwości dokończenia zabiegu. Nici po implementacji nie jest łatwo usunąć i wycofać w stronę otwartych już haczyków.

Odpowiednia budowa i charakterystyka haczyków umieszczonych na nici gwarantuje wysoką efektywność liftingu.
Nici zapewniają długotrwały efekt poprawy czynników wymienionych powyżej, zarówno stosując nici mono oraz cog, o wiele dłuższy niż osiągnięcie tego innymi zabiegami. Należy jednak pamiętać, że zamierzony efekt jest zależny od rodzaju nici, który zostanie wykorzystany do zabiegu, od ilości sztuk zaimplementowanych oraz trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy taki zabieg jest konieczny. Trzeba również realnie postrzegać efekty uzyskane nićmi, a mianowicie nie mieć złudnego wyobrażenia, że jesteśmy nimi w stanie zmodyfikować ciało, jak tylko sobie to wymarzymy. Weźmy na przykład uniesienie i ujędrnienie pośladków – nici COG „pomogą” delikatnie uzyskać taki efekt, jednak osiągnięcie wymarzonych kształtów pośladków, można uzyskać przy pomocy aktywności fizycznej np. przysiadów ze sztangą. Weźmy jeszcze na przykład utratę jędrności skóry na brzuchu po ciąży, po utracie wagi, można ujędrnić skórę, polepszyć ją, pobudzić bardziej do działania stosując nici, ale one same nie sprawią, że po ich implementacji, że pojawią się ukształtowane mięśnie brzucha, potrzebna jest tutaj aktywność fizyczna.
W jaki sposób działają nici?
Na wybraną okolicę skóry – twarzy bądź ciała wprowadzamy nić, która obrasta kolagenem i elastyną, dzięki czemu wewnątrzskórna „blizna” utrzymuje efekt. Z uwagi na czerpanie przez organizm i skórę elastyny oraz kolagenu, skóra jest cały czas odżywiona i pozyskując niezbędne składniki.
Zaimplementowana nić rozpuszcza się od 6 miesięcy do 9 miesięcy, co zależne jest od:
- indywidualnych cech organizmu pacjenta,
- stylu życia oraz przestrzegania zaleceń wykonującego zabieg,
- grubości wprowadzonej nici,
- oraz od obszaru ciała wprowadzonej nici

Nici vs. Kaniula
Przyjrzyjmy się charakterystyce narzędzi do implementowania nici – poniżej krótki jej zarys:

OSTRA IGŁA – wprowadzając igłę narażamy tkanki podskórne na duże zniszczenie, na większe ryzyko sińców oraz uszkodzenia nerwów, ale tym samym na o wiele łatwiejszą implantację. Igła przecina skórę, dzięki temu nić wprowadza się gładko i uzyskujemy większy komfort pracy.
KANIULA OTWARTA L – najtrudniejsza do pracy w implementowaniu nici, duże zniszczenie – rozrywa tkankę, przy czym pojawiają się sińce, wylewy, należy bardzo ostrożnie nią pracować.
KANIULA OTWARTA W – praca tą kaniulą zdecydowanie łatwiejsza, aniżeli KANIULA OTWARTĄ L, ale nadal trudniejsza niż IGŁĄ.
Nici vs. Inne zabiegi
Jaka jest alternatywa tańszych zabiegów, niż procedury z wykorzystaniem nici i uzyskaniem podobnego efektu? Nie ma tańszych zabiegów bezoperacyjnego liftingu twarzy na rynku. Chcąc uzyskać taki sam efekt bądź podobny, jak po niciach, to jedyną alternatywą jest droższy zabieg i jest to lifting chirurgiczny.

Do uzyskania pożądanych efektów, potrzebna jest czasami ingerencja innego preparatu do iniekcji, zatem zabieg nici PDO możemy połączyć z:
TOKSYNA BOTULINOWA – pomaga nam w uzyskaniu pożądanych efektów – przy pracy na czole bądź przy uniesieniu łuku brwiowego. Zabieg z użyciem toksyny botulinowej jest wskazany do wykonania na tydzień bądź dwa przed implementacją nici, aby czoło unieruchomić i aby pacjentka nie urwała nici przy mimowolnych ruchach twarzy.
WYPEŁNIACZE – jeżeli zabieg z użyciem nici jest prawidłowo wykonany, to nie potrzebne jest wspomaganie się zabiegiem z użyciem wypełniaczy. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy klientki chcą dopełnić efekt po niciach.
ZABIEGI LASEROWE – po implementacji nici nie robimy zabiegów laserowych. Wykonanie zabiegu z użyciem lasera spowoduje zniszczenie nici, nawet jeżeli jest wykonywany drobny zabieg. Nić, która zostaje zniszczona chociaż w jednym kawałku, tworzy duże różnice, pojawiają się asymetrie, które są niezwykle trudne do korekty.
BIOSTYMULATORY, MEZOTERAPIA, PRODUKTY AUTOLOGICZNE – wszystko zależy od chęci uzyskanego efektu. Zdecydowanie zabiegi pomogą uzyskać efekt – „przestymulować” skórę, a później można wprowadzić nici, jak również można łączyć w jednym zabiegu.
Najczęstsze powikłania:
Pojawienie się powikłań o charakterze zapalnym jest prawdopodobnie związane Z wtargnięciem infekcji do warstw podskórnych, podczas implantacji lub w okresie poimplantacyjnym.
Środki zapobiegawcze w przypadku takich powikłań obejmują przestrzeganie aseptycznych i antyseptycznych zasad, zgodnie z zaleceniami lekarza w okresie poimplantacyjnym ( przyjmowanie antybiotyków, odpowiednia pielęgnacja skóry i inne zalecenia). Leczenie ma charakter medyczny i ogólny. Ważny jest również stały kontakt pacjenta z osobą, która wykonała zabieg.
Do najczęstszych powikłań należą:
- WYCZUWALNE NIERÓWNOŚCI – dzieje się tak najczęściej, kiedy wprowadzona zostaje niedostateczna ilość nici w porównaniu do ilości uniesionej tkanki. Zabieg w sposób źle wykonany sprowadza wielkie niepowodzenie, przy czym również istnieje ryzyko urwania tkanki. .
- ZAKAŻENIA – najczęściej występujące powikłanie. Przy jego występowaniu nić trzeba usunąć, nie można nici w żaden sposób „wyleczyć”. Dlatego tak ważna jest rozmowa pacjenta z osobą wykonującą zabieg, aby uprzedzić co może się wydarzyć, kiedy pacjentka w pełni nie podporządkuje się zaleceniom.
- PRZESUNIĘCIE NICI – MIGRACJA – najczęściej migracja wynika z źle wprowadzonych nici, źle zahaczonych bądź zaimplementowanych na złej głębokości.
- NIĆ, KTÓRA PRZEŚWITUJE POD SKÓRĄ – powikłanie występuje, kiedy nić wprowadzona jest za płytko. Nierówności wynikające ze złej implementacji możemy zostawić – jak klientka się na to zgodzi, informując, że nić się rozpuści, ale że jednak przez dłuższy czas będzie widoczna pod skórą albo należy ją usunąć.
- KRWIAKI, OBRZĘK, WYBROCZYNY – nie można ich kategoryzować w ramach powikłań, ponieważ przy każdym zabiegu pojawiają się i jest to normalny, pozabiegowy efekt.
Kto powinien podejmować ostateczną decyzję o zabiegu?
Zdecydowanie to osoba wykonująca zabieg powinna podjąć ostateczną decyzję o jego wykonaniu, o ilości nici, które należy wprowadzić, jak również o ilości zabiegów, jeżeli pojawi się taka konieczność. Należy powierzyć decyzję zabiegowcowi, ponieważ ma odpowiednią wiedzę ile nici jest potrzebnych do implementacji, jaki rodzaj będzie najlepszy, aby efekt był estetyczny i równomierny. Przykładem może być sytuacja, kiedy przy cienkiej skórze lub przy bardzo grubej, musimy użyć odpowiedniego, pewnego kalibru nici, aby nie zrobić krzywdy pacjentowi, a osiągnąć efekt.
Serdecznie zapraszamy do naszego Instytutu na specjalistyczne szkolenia z nici PDO – szkolenia z bezoperacyjnego liftingu: