
Lipoliza iniekcyjna – skuteczna terapia dzięki prawidłowej kwalifikacji zabiegowej
Pacjenci odwiedzają salony i kliniki medycyny estetycznej z różnych powodów, ale jednym z najczęstszych jest chęć wymodelowania sylwetki. To, co okazuje się nierzadko naprawdę trudnym zadaniem w przypadku wizyt na siłowni czy stosowania diet odchudzających, o wiele łatwiej uzyskać można właśnie w gabinecie medycyny estetycznej. Do niedawna najpopularniejszą metodą wyszczuplania i ujędrniania takich partii ciała, jak brzuch czy uda była liposukcja, mająca jednak tę wadę, że stanowiła zabieg dość inwazyjny. Obecnie coraz popularniejsza staje się lipoliza iniekcyjna, do której największych zalet – obok znacznie niższej inwazyjności niż w przypadku liposukcji – należy znacznie szersze spektrum zastosowania, również do takich obszarów, jak podbródek czy nawet worki pod oczami.
Lipoliza iniekcyjna – co to takiego?
Każdy specjalista prowadzący klinikę lub gabinet medycyny kosmetycznej z pewnością wkrótce spotka się z pytaniami: lipoliza iniekcyjna – co to? Ta metoda wyszczuplania pozwala na eliminację tłuszczu poprzez zaaplikowanie szeregu zastrzyków w tkankę podskórną w celu usunięcia nadmiaru komórek tłuszczowych znajdujących się w danym obszarze.
Czym jest lipoliza iniekcyjna, na czym polega ten zabieg?
Podczas lipolizy pacjentowi podawane są iniekcje roztworu fosfatydylocholiny oraz – w celu zwiększenia jej skuteczności – również deoksycholanu. Pierwsza z wymienionych substancji jest fosfolipidem, odpowiadającym m.in. za prawidłowe przeprowadzanie procesów metabolicznych w organizmie i pobudzanie pracy wątroby oraz ochronę tego narządu. Fosfatydylocholina stanowi składnik niezwykle istotny dla funkcjonowania organizmu (występuje zresztą naturalnie w błonach komórek tłuszczowych), a pozyskiwać można ją m.in. z soi. Natomiast deoksycholan sodu ma działanie zbliżone do klasycznych detergentów – jego zadaniem jest uszkodzenie struktury komórek tłuszczowych. Wymienione substancje, zaaplikowane pod skórę, wywołują niewielki, miejscowy stan zapalny, w wyniku którego z uszkodzonych komórek tłuszczowych lipidy mogą przedostać się do krwiobiegu, następnie wraz z krwią transportowanie są do wątroby i w wyniku procesów metabolicznych zostają usunięte z organizmu.
Na jakie partie ciała można stosować lipolizę iniekcyjną?
Najczęściej spotykanym zabiegiem jest lipoliza iniekcyjna brzucha, a także ud czy pośladków. Warto jednak pamiętać, że zabieg ten powoduje niewielki, łagodny efekt wyszczuplający. Nie jest zatem możliwe zredukowanie przy jego pomocy sporego nadmiaru tkanki tłuszczowej (tu wciąż najskuteczniejszą metodą pozostaje klasyczna liposukcja), choć lipolizę można potraktować jako procedurę pomocniczą przy zabiegach liposukcji. Iniekcje sprawdzają się za to doskonale podczas wyszczuplania partii ciała, w których tkanka tłuszczowa jest cieńsza, np. na nogach, plecach, w okolicach karku, ramion, pach, rąk. Można przy jej pomocy modelować również twarz i szyję – bardzo dobre efekty przynosi np. lipoliza iniekcyjna podbródka, czy też iniekcje stosowane w celu zmniejszenia worków pod oczami (których powstanie wiąże się nie tylko z wiotczeniem skóry, ale także z niekorzystnym układem tkanki tłuszczowej).
Lipoliza iniekcyjna – zalecenia po zabiegu
Pacjentowi, który poddaje się zabiegowi lipolizy iniekcyjnej, należy przekazać dokładne instrukcje co do postępowania po zabiegu. Do najważniejszych zaleceń należą: prowadzenie oszczędzającego trybu życia i ograniczenie znacznej aktywności (takiej jak treningi), szczególna dbałość o higienę skóry w miejscach, w których podane zostały zastrzyki (absolutnie nie należy korzystać z basenów i pływalni), powstrzymanie się od masaży – z wyjątkiem ewentualnych masaży limfatycznych zaleconych przez specjalistę w celu poprawy krążenia w okolicy poddanej iniekcjom.
Lipoliza iniekcyjna – przeciwwskazania
Lipoliza iniekcyjna należy do zabiegów bezpieczniejszych i mniej inwazyjnych niż liposukcja, ale nie należy przeprowadzać jej u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie powinna być stosowana także w przypadku niektórych chorób, takich jak cukrzyca, padaczka, przewlekłe infekcje i stany zapalne, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, a także nieprawidłowości w krzepnięciu krwi. Należy również upewnić się, czy pacjent nie przyjmuje leków uniemożliwiających przeprowadzenie zabiegu oraz czy nie występują u niego alergie i nadwrażliwości na składniki wykorzystywane podczas iniekcji.
Lipoliza iniekcyjna – skutki uboczne
Do najczęściej spotykanych skutków ubocznych zabiegu należą niezbyt nasilone dolegliwości bólowe, zaczerwienienie skóry, wystąpienie krwiaków podskórnych, a także niewielkiego obrzęku. Są one związane z podanymi zastrzykami, a także ze stanem zapalnym, pojawiającym się w miejscu wstrzyknięcia preparatu. Oprócz tego możliwe jest pojawienie się blizn i zrostów. Do poważniejszych skutków ubocznych należą reakcje alergiczne, czy też niepożądane zmiany skórne (w tym przeczulica, niedoczulica lub martwica).
Szkolenie z lipolizy iniekcyjnej
W Polskim Instytucie Medycyny i Kosmetologii organizujemyszkolenia z lipolizy iniekcyjnej skierowane do profesjonalistów. Podczas zajęć dowiesz się, w jaki sposób zastosować iniekcje z fosfatydylocholiny i deoksycholanu w okolicach podbródka, brzucha, rąk, ud, pleców oraz kolan, a także w celu redukcji cellulitu w innych partiach ciała. Poznasz również rekomendowane preparaty do przeprowadzania zabiegów lipolizy i metody profilaktyki pozabiegowej.