Znaczenie anatomii w zabiegach toksyny botulinowej

Anatomiczne podejście do pracy z toksyną botulinową jest kluczowe w budowaniu indywidualnego planu zabiegowego dla pacjenta. Żadne dwie twarze nie są takie same i żadne dwa zabiegi nie powinny być takie same. Indywidualizujmy podejście!

Badanie Journal of Cosmetic Dermatology wykazało istnienie lini C na czole (Line of convergence). Jest to linia oddzielająca włókna brzuśca czołowego funkcjonalnie.

  • powyżej tej linii brzusiec czołowy m. potyliczno-czołowego pełni funkcję obniżacza linii włosów
  • poniżej wpływa na uniesienie skóry brwi

Pamiętanie o tym anatomicznym punkcie orientacyjnym może pomóc w kierowaniu schematem iniekcji, tak aby zmniejszyć ryzyko opadania brwi.

Ponadto wstrzyknięcia bardziej powierzchowne (podskórne) wpływają na strukturę skóry, podczas gdy wstrzyknięcia głębsze (nadokostnowe) wywołują efekt neuromodulacyjny na całej grubości mięśnia czołowego, co skutkuje znacznie silniejszym działaniem toksyny.

Działanie toksyny botulinowej – oczekiwania vs. Rzeczywistość

Pełny efekt działania toksyny botulinowej można zaobserwować po upływie około 2 tygodni od dnia wykonania zabiegu. W niektórych przypadkach toksyna zaczyna działać wcześniej. Po upływie pierwszych 2 tygodni otrzymamy najwyższe wyniki działania toksyny, które mogą utrzymać się nawet do 8 tygodni. Po tym czasie toksyna stopniowo przestaje działać i powraca stan, który występował przed zabiegiem.

Poniżej przedstawiamy oczekiwania działania toksyny botulinowej, a jej działanie w rzeczywistości.

Pierwsza grafika ukazuje błędne powszechne przekonanie na temat toksyny botulinowej, jak i jej sposób działania. Druga natomiast grafika obrazuje działanie botoxu w rzeczywistości.

Zdarzają się sytuacje, kiedy pacjenci przychodzą na kolejny zabieg z użyciem toksyny botulinowej co 3 miesiące, natomiast inni pacjenci będą potrzebować zabiegu z użyciem botoxu co 4-6 miesięcy, co jest stosunkowo rzadką sytuacją. Trzeba wziąć pod uwagę, że każdy pacjent jest inny oraz istnieje wiele czynników, które będą dla każdego wyjątkowo różne. Podczas konsultacji możemy ocenić jaka ilość preparatu będzie potrzebna dla danej osoby, która przychodzi do gabinetu. Nie należy zatem porównywać leczenia botoksem z innymi osobami, każdego pacjenta należy traktować indywidualnie. Zawsze należy dokonać oceny pacjenta zanim rozpoczniemy zabieg oraz dokładnie opracować plan dostosowany do jego potrzeb.

Serdecznie zapraszamy na nasze specjalistyczne szkolenia z zakresu toksyny botulinowej:

Toksyna botulinowa – botoks – Kurs podstawowy

Toksyna botulinowa botoks – kurs zaawansowany