Zastosowanie systemów autologicznych w ginekologii estetycznej

Ginekologia plastyczna i estetyczna umożliwia dokonywanie zmian w obszarze kobiecych zewnętrznych narządów płciowych zarówno z przyczyn estetycznych, jak i funkcjonalnych. Pacjentki podejmują się zabiegów z uwagi ma dyskomfort, niezadowolenie z wyglądu swojej strefy intymnej, problemów z uprawianiem sportu, trzymaniem odpowiedniego poziomu higieny, jak i również związaną z aktywnością seksualną.

Zastosowanie fibryny w ginekologii estetycznej możemy podzielić stricte na wskazania związane z jej działaniem regeneracyjnym oraz zastosowania pod kątem efektu estetycznego.

W ginekologii estetycznej często łączymy fibrynę bogatopłytkową z zabiegami plastycznymi, jako wspomaganie gojenia.

Regeneracja:

 • Terapia trudno gojących się ran pooperacyjnych
 • Leczenie atrofii sromu i pochwy
 • Liszaj twardzinowy – przewlekłe dermatozy
 • Suchość pochwy związana z menopauzą
 • Dyspaurenia związana z suchością pochwy

Efekt estetyczny:

 • Fibryna bogatopłytkowa przywraca prawidłowe ukrwienie, nawilżenie i napięcie tkanek pochwy
 • Terapia wspomagająca przy plastycznych zabiegach ginekologicznych
 • Zabieg o-shot – ostrzyknięcie ciał jamistych łechtaczki oraz przedniej ściany pochwy w celu przywrócenia lub poprawy doznań seksualnych

O-shot – najczęściej wybierany zabieg w gabinecie

W ostatnim czasie bardzo zyskał na popularności zabieg, który polega na ostrzyknięciu orgazmogennych miejsc intymnych kobiety, czyli zarówno łechtaczki, jak i okolic punktu g.

Zabieg zalecany pacjentkom, które:

 • Przestały odczuwać orgazmy pochwowe lub łechtaczkowe
 • Zauważyły większą wrażliwość i tkliwość łechtaczki oraz przedniej ściany pochwy
 • Odczuwają ból lub dyskomfort podczas stosunku – zauważyły, że poród lub menopauza negatywnie wpłynęły na jakość ich życia seksualnego

Wykonanie zabiegu – etapy

Etap 1 – podanie pozyskanej fibryny bogatopłytkowej pod rdzeń łechtaczki. Po zabiegu widać wyraźne zwiększenie objętości – efekt przejściowy wynikający z podania pewnej objętości preparatu, ale również z lekkiej opuchlizny

Etap 2 – podanie fibryny na przednią ścianę pochwy – podanie około 3-4 cm od ujścia cewki, jednakże, aby uzyskać najbardziej satysfakcjonujący efekt należy ustalić obszar badaniem

Efekty działania są zauważalne po około 3-6 tygodniach. Korzyści z przeprowadzenia zabiegu o-shot związane są ze znaczną poprawą życia seksualnego, wyeliminowanie dyskomfortu z uwagi na przywrócenie prawidłowej wilgotności pochwy, jak i bardzo często eliminacji bólu, który był spowodowany współżyciem z uwagi na nadmierną suchość pochwy.

Przeciwwskazania do zabiegów z użyciem fibryny bogatopłytkowej

Fibryna bogatopłytkowa jest substancją bezpieczną, jednakże nie w każdym przypadku znajduje ona zastosowanie. Do przeciwwskazań w przypadku zabiegów ginekologii estetycznej należą:

 • Okres ciąży i laktacji
 • Choroby krwi oraz terapie, które mogą upośledzać zdolność krzepnięcia: zespoły dysfunkcji płytek, krytyczna małopłytkowość, niedobór fibrynogenu, niestabilność hemodynamiczna
 • Nowotwory
 • Przewlekłe schorzenia wątroby
 • Posocznica
 • Ostre stany z autoimmunoagresji
 • Zakażenia ostre i przewlekłe
 • Leczenie antykoagulantami
 • Stosowanie asa i nlpz

Zalecenia dla pacjentek

Ważnym aspektem podczas konsultacji przed zabiegiem jest poinformowanie pacjentki, jak należy się przygotować do zabiegu z użyciem fibryny bogatopłytkowej.

Co należy do najważniejszych czynności?

Należy poinformować o odpowiednim nawodnieniu w dniu zabiegu, które wynosi minimum 2 litry wody. Z uwagi na wykonywanie zabiegów bez znieczulenia  – leki przeciwbólowe można zastosować 500-1000 mg paracetamolu na godzinę bądź dwie przed zabiegiem; nlpz p/wskazane przed i 7 dni po zabiegu. Ważne jest również to, aby w dniu zabiegu wstrzymać się od uprawiania sportu, jak i korzystania z sauny.

Przebieg procedury – efekty leczenia – opis przypadków

Procedura pozyskania fibryny bogatopłytkowej, jak i jej podania jest bardzo prosta – pobranie krwi żylnej do probówek: 1-2 probówki 10 ml, odwirowanie krwi oraz pozyskanej fibryny do tkanek miękkich wymagających regeneracji.

Poniżej przedstawimy przykłady zastosowania fibryny bogatopłytkowej u pacjentek z dwoma przypadkami – liszaj twardzinowy oraz w przypadku blizn poporodowych.  

Liszaj twardzinowy:

Charakteryzuje się przewlekłą dermatozą zapalną, która charakteryzuje się występowaniem uporczywych i skutecznie obniżających jakość w funkcjonowaniu na co dzień objawów – świądu, pieczenia. Występuje w trakcie chodzenia, siadania, a także w trakcie współżycia, gdzie może prowadzić do zaburzeń na tym tle. Na podłożu liszaja mogą powstawać blizny, zakażenia, a nawet może rozwijać się nowotwór.

Standardowe leczenie to miejscowa terapia glikokortykosteroidami i estrogenem oraz bardzo obfitym nawilżaniem, jak i natłuszczaniem chorej tkanki kremami na bazie kwasu hialuronowego lub lipidów.

Bardzo dobre efekty w przypadku leczenia liszaja sromu daje leczenie alternatywne, czyli autorska metoda, polegająca na połączeniu leseroterapii oraz fibryny bogatopłytkowej.

1 pacjentka

Do gabinetu zgłosiła się 43-letnia pacjentka – rozpoznanie: charakterystyczne dla liszaja zbielenia na śluzówce warg sromowych mniejszych, śluzówki ścieńczałe, atroficzne.

Po 6 tygodniach od zabiegu z użyciem fibryny bogatopłytkowej oraz lasera – koloryt jednolity, śluzówka wyraźnie odnowiona, nawilżona, napięta, pacjentka uwolniona od dolegliwości.

2 pacjentka:

Do gabinetu zgłosiła się 46-letnia pacjentka leczona przez ostatnie 7 lat z powodu liszaja – rozpoznanie: charakterystyczna dla liszaja depigmentacja.

Zastosowanie 2 zabiegów fibryny bogatopłytkowej w odstępach 4-tygodniowych. Fibryna bogatopłytkowa podana na okolice krocza w obszarze charakterystycznej depigmentacji oraz w okolice warg sromowych – zauważalne rozpulchenienie, lepsze unaczynienie i ukrwienie, elastyczność w okolicach łechtaczki, jako efekt uboczny zabiegu uznano poprawę doznań seksualnych u pacjentki.

Blizny poporodowe po zabiegach ginekologicznych

Blizna poporodowa powstaje w przypadku nacięcia krocza w przypadku porodu naturalnego bądź w wyniku przecięcia skóry podczas porodu operacyjnego.

Nieprawidłowy proces gojenia rany krocza bądź niedokładne zszycie prowadzi do powstania szpecącej blizny, często stanowiącej problem estetyczny, ale w dużej mierze utrudniającej prawidłowe funkcjonowanie. Fibryna bogatopłytkowa w tym przypadku znajduje również swoje zastosowanie.

1 pacjentka:

Do gabinetu zgłosiła się 32-letnia pacjentka – rozpoznanie:  blizna po nacięciu krocza.

Obszar wypełniony fibryną bogatopłytkową, a dodatkowo wstrzyknięto kwas hialuronowy w wargi sromowe większe. Zauważalnym efektem jest odmłodzenie sromu, czyli efekt stricte estetyczny, poprawa nawilżenia śluzówek i poprawa w aspekcie współżycia.

Do gabinetu zgłosiła się 32-letnia pacjentka – rozpoznanie: blizna po nacięciu krocza podczas porodu ( blizna zaciągnięta, ale również odbarwiona) – zastosowanie fibryny w okolicy po nacięciu krocza, jak i labioplastyki.

Techniki wspomagające leczenie uroginekologiczne

Obecnie toczy się bardzo dużo badań w różnych kierunkach, jednakże już na ten moment zauważalne są obiecujące efekty w zakresie leczenia schorzeń uroginekologicznych – nie trzymania moczu z uwagi  na właściwości pomagające odbudować powięź łonowo-cewkową. Fibryna bogatopłytkowa jest z powodzeniem stosowana, jako element łączony wraz z zabiegami operacyjnymi przy obniżeniu przedniej ściany pochwy, czy też przy leczeniu trudno gojących się przetok.

Co do potencjalnych kierunków na przyszłość zastosowania zestawów autologicznych w ginekologii estetycznej, to allogeniczne zastosowanie fibryny bogatopłytkowej. Polegające na pobraniu preparatu i zastosowanie u innego pacjenta, na przykład u pacjentów chorych przewlekle, u których nie można uzyskać odpowiedniej jakości bądź objętości preparatu, które jest w pełni bezpieczne i efektywne.

Serdecznie zapraszamy na nasze szkolenie z Ginekologii Estetycznej, gdzie tego typu zagadnienia są szerzej omawiane na zajęciach.