Masaż kobido

Spis treści

Jednym z czynników rozwoju branży Beauty jest nieustanne dążenie do poszerzania oferty o nowe propozycje i możliwości dla klientów. W niektórych przypadkach są one efektem rozwoju technologicznego i coraz to nowocześniejszych urządzeń, opracowywanych przez specjalistów – jednak często, aby wzbogacić gamę usług salonu kosmetycznego czy gabinetu medycyny estetycznej, wystarczy sięgnąć po metody stosowane od lat – bardzo popularne w innych kręgach kulturowych, a mało znane na naszym rynku. Doskonałym przykładem takich właśnie „odkryć” są masaże, przeżywające od niedawna prawdziwy renesans. Właśnie dzięki niemu w ofercie gabinetów coraz częściej pojawiają się masaże tajskie, hawajskie, chińskie, koreańskie, czy też japoński masaż twarzy Kobido, którym zajmujemy się w tym artykule. Wielką zaletą różnorodnych technik masażu jest fakt, że pozwalają one na uzyskanie spektakularnych efektów, bez inwazyjnych zabiegów z użyciem igły czy skalpela.

Masaż Kobido na twarz – co to jest?

Masaż Kobido jest techniką intensywnego, głębokiego masażu stosowanego przede wszystkim twarzy, choć w pewnym zakresie może on obejmować również inne partie ciała (dekolt, kark oraz ramiona). Co ważne, ze względu na odpowiednio dobrane techniki masowania, rozciągania, podszczypywania i ugniatania, Kobido wpływa nie tylko na samą skórę, ale także na tkanki położone głębiej – mięśnie i powięź, czyli błonę otaczającą poszczególne mięśnie oraz ich grupy. Dodatkowo przynosi odprężenie i relaks, które wpływają korzystnie na cały organizm. Ze względu na intensywność oddziaływania, japońska technika masażu przynosi efekt liftingu porównywalny niemal z technikami chirurgicznymi, choć w przeciwieństwie do tego uzyskanego przy pomocy skalpela, utrzymanie korzystnych efektów nie jest możliwe w wyniku pojedynczej wizyty i wymaga wykonania dodatkowych sesji masażu.

Historia masażu Kobido – skąd wzięła się ta technika?

Podobnie jak wiele innych technik masażu, które stopniowo podbiły cały świat, masaż Kobido wywodzi się z Dalekiego Wschodu, a dokładniej z Japonii, choć niektórzy twierdzą, że źródeł tej techniki należy poszukiwać w tradycji chińskiej. Najpowszechniejsza i najczęściej przekazywana historia powstania masażu wspomina o japońskiej cesarzowej, która poszukiwała sposobu na zachowanie urody i młodości na długo. Zgodnie z podaniami, o uznanie władczyni rywalizowało dwóch najlepszych mistrzów sztuki masażu, którzy po bezskutecznych poszukiwaniach właściwej metody odmładzania połączyli wreszcie siły, tworząc wspólnie tę idealną, najskuteczniejszą technikę, rozwijaną później jako Kobido. Japońska nazwa zabiegu tłumaczona jest jako „dawna ścieżka do piękna”, czy też „starożytny sposób na piękno”. Warto zaznaczyć przy tym, że zabieg Kobido może w pewnym stopniu różnić się w zależności od praktyk stosowanych w konkretnym gabinecie, ponieważ japońska technika uległa różnego rodzaju modyfikacjom. O ile zatem w Kraju Kwitnącej Wiśni wciąż istnieją szkoły kultywujące japońską technikę masażu twarzy w jej „czystej” formie, mającej źródła w XV-wiecznej tradycji, o tyle na całym świecie stanowi ona pewnego rodzaju filozofię i zespół technik, które zostały zaadaptowane przez masażystów i dziś noszą wspólną nazwę Kobido.

Jak przebiega masaż Kobido?

W zależności od techniki stosowanej przez konkretnego specjalistę, zabieg Kobido może obejmować od trzech do nawet pięciu lub sześciu etapów.

Rozluźnienie skóry i mięśni, usuwanie napięć

Zasadniczo w każdym przypadku punktem wyjścia do skutecznego masażu jest etap rozluźnienia i zrelaksowania skóry, mięśni i powięzi. Oprócz samej twarzy, wielu masażystów na tym etapie rozluźnia również mięśnie karku, a czasem także dekoltu, ramion czy górnej części pleców pacjenta. Usunięcie napięcia i ewentualnych przykurczów ma duże znaczenie dla przebiegu masażu, ponieważ gwarantuje, że poszczególne tkanki i struktury twarzy będą reagowały prawidłowo na różne formy dotyku i ucisku. W tej fazie zabiegu Kobido ruchy specjalisty są powolne, ukierunkowane na dogłębne rozmasowanie mięśni. Dodatkowo pierwszy etap wprowadza klienta/pacjenta poddającego się zabiegowi w stan relaksu, odprężenia oraz rozluźnienia, oddziałującego korzystnie zarówno na ciało, jak i na psychikę.

Lifting i drenaż limfatyczny

Bez względu na przyjętą kolejność rytuału – elementami, które zawsze pojawią się w ramach masażu Kobido, są drenaż limfatyczny oraz lifting. Drenaż limfatyczny polega na pobudzeniu tkanek w taki sposób, aby odblokować odpływ limfy i tym samym zredukować obrzęki, które wcześniej utrzymywały się w różnych partiach twarzy. Drenaż to zatem tak naprawdę praca z okolicami węzłów chłonnych, a jego celem jest pobudzenie krążenia limfy. Natomiast lifting polega na przywróceniu jędrności i prawidłowego napięcia skóry – w przypadku masażu efekt taki uzyskuje się przede wszystkim dzięki poprawie mikrokrążenia oraz stymulowaniu produkcji kolagenu i elastyny, a więc włókien odpowiedzialnych za utrzymanie elastyczności skóry. Jest to możliwe przy zastosowaniu technik manualnych polegających na ugniataniu, szczypaniu, poklepywaniu, rolowaniu czy rozciąganiu skóry.

Akupresura

Kolejnym etapem stanowiącym nieodłączny element japońskiego masażu twarzy Kobido jest akupresura – czyli znana od wielu wieków metoda mająca przywracać prawidłową pracę organizmu dzięki uciskaniu punktów reprezentujących poszczególne narządy i układy ciała. Choć współcześnie jest ona zaliczana do technik medycyny niekonwencjonalnej, a jej działanie nie zostało potwierdzone badaniami naukowymi, to w medycynie Dalekiego Wschodu od wieków przyjmuje się, że ucisk na poszczególne partie twarzy oraz związana z tym stymulacja nerwów ma zdolność oddziaływania na organizm. Powiązania pomiędzy poszczególnymi strefami twarzy a narządami ciała obrazuje rysunek:

STREFA TWARZY
  1. Pęcherz moczowy – górna część czoła
  2. Jelito grube – obwodowa część czoła
  3. Jelito cienkie – środkowa część czoła
  4. Wątroba – okolica między brwiami
  5. Śledziona – skronie
  6. Trzustka – nasada nosa
  7. Nerki – okolica oczu (powieka dolna) oraz uszy – PRAWE OKO: wątroba i pęcherzyk żółciowy, LEWE OKO – śledziona i trzustka
  8. Żołądek – środkowa część nosa
  9. Serce – czubek nosa
  10. Oskrzela – skrzydełka nosa
  11. Płuca – policzki
  12. Przewód pokarmowy – usta a) górna warga – żołądek b) wewnętrzna część dolnej wargi – jelito cienkie c) zewnętrzna część dolnej wargi – jelito grube d) kąciki ust – dwunastnica
  13. Narządy płciowe – okolica ust i brody

Przypomnijmy, że z punktu widzenia dalekowschodniej filozofii wszelkiego rodzaju zabiegi mają wpływ na „stan energetyczny” organizmu. Według tego podejścia Kobido ma na celu uwolnienie nagromadzonej w ciele „energii”, a tym samym oczyszczenie, regenerację i przywrócenie wewnętrznej harmonii, tak trudnej do utrzymania we współczesnym świecie.

Inne możliwe etapy masażu Kobido

Tradycyjna szkoła japońska przypisuje masażowi twarzy Kobido aż 48 różnych technik manualnych. Z jednej strony ta liczba pokazuje jasno, dlaczego wykonywanie masażu jest zadaniem tak wymagającym i dlaczego masażyści, którzy chcieliby się nią zająć, potrzebują dobrego kursu lub szkolenia realizowanego pod okiem fachowców. Z drugiej strony jednak – z punktu widzenia pacjentów/klientów gabinetów – masaż Kobido stwarza bardzo szerokie możliwości dopasowania rytuału do indywidualnych potrzeb. Innymi słowy: w ramach sesji można skoncentrować się na problemach, które dana osoba szczególnie chce rozwiązać i to nie tylko związanych z defektami urody czy redukcją oznak starzenia, ale także m.in. bólami głowy czy bruksizmem. Właśnie dlatego w niektórych opracowaniach pojedynczy zabieg tą japońską techniką masażu dzielony jest nie na trzy, ale nawet na sześć etapów. Warto również pamiętać, że niektórzy fachowcy podkreślają konieczność dokładnego oczyszczenia skóry z kosmetyków przed rozpoczęciem właściwego etapu masażu – to szczególnie ważne, aby na skórze nie znajdowały się podkłady czy pudry, które zmieniałyby jakość (odczucie) pracy ze skórą i utrudniały jej oczyszczanie się.

Zalety masażu Kobido

Do najważniejszych korzyści masażu Kobido należy efekt naturalnego liftingu, przeprowadzanego bez jakiejkolwiek mechanicznej ingerencji w skórę. Na zdjęciach pokazujących masaż Kobido „przed i po” sesji można zauważyć u pacjentek wyraźną poprawę napięcia skóry, ujędrnienie, zmniejszenie lub nawet całkowite zredukowanie opadających policzków (określanych potocznie mianem „chomików”), a także spłycenie zmarszczek mimicznych. Dzięki temu poprawia się również kontur twarzy. Wspomniany już drenaż limfatyczny przyczynia się do likwidacji obrzęków, w tym przede wszystkim tzw. „worków” pod oczami. Skóra, dzięki lepszemu mikrokrążeniu, odzyskuje blask – cera staje się promienna i rozświetlona.

Głęboki, intensywny masaż (czasem niemal bolesny, choć nie przekraczający granicy bólu) przyczynia się do rozluźnienia mięśni. Likwidacja ucisków i przykurczów wpływa nie tylko na poprawę wyglądu samej twarzy, ale także redukuje napięcia mięśni karku – stąd do pozytywnych efektów masażu Kobido zaliczyć można również odczuwalne zmniejszenie dolegliwości związanych z bólami czy sztywnością szyi, osłabienie bólów głowy, a nawet redukcję bruksizmu (czyli mimowolnego, podświadomego zaciskania szczęk i zgrzytania zębami podczas snu).

Czy masaż Kobido jest skuteczny? Jak długo utrzymują się efekty Kobido?

Skuteczność masażu twarzy Kobido jest wysoka – efekty odmładzające i upiększające widać już po pierwszej sesji, choć należy pamiętać, że na tym etapie nie będą one jeszcze trwałe! W celu podkreślenia i utrzymania uzyskanych rezultatów należy go powtarzać. Zarówno czas trwania pojedynczej sesji masażu, jak i częstotliwość wizyt w gabinecie masażu ustalane są indywidualnie ze specjalistą. Co do zasady pojedynczy masaż Kobido może trwać od ok. 40 – 45 minut do 60, a nawet 90 minut – wszystko zależy od rytuału stosowanego przez specjalistę. Po pierwszej sesji zalecanych jest ok. 10 kolejnych masaży (powtarzanych najczęściej co tydzień przez pierwszy miesiąc oraz co 2 – 3 tygodnie w kolejnych miesiącach). Można spotkać się również z zaleceniami, aby zwiększona częstotliwość masaży oznaczała 2 zabiegi w tygodniu lub też aby cykl zabiegów „utrwalających” efekt pierwszej sesji masażu trwał ok. 2 miesiące. Częstotliwość zabiegów należy dopasować do potrzeb pacjenta/klienta gabinetu i do jego indywidualnych reakcji – stąd ułożeniem planu spotkań zawsze powinien zająć się specjalista.

Jakie są wskazania do masażu Kobido?

Japoński masaż twarzy Kobido warto wykonać u osób, które zaobserwowały u siebie oznaki starzenia, takie jak rozciągnięcie i zwiotczenie skóry, pojawianie się zmarszczek i bruzd oraz obrzęków. Warto wypróbować tę technikę także u pacjentów, którzy uskarżają się na uczucie napięcia mięśni oraz związane z tym dolegliwości bólowe w obrębie karku, twarzy, głowy. Wskazaniem do masażu Kobido może być bruksizm, napięciowe bóle głowy i migreny. Zabieg nadaje się znakomicie jako urodowa „profilaktyka” u osób młodszych, które chcą spowolnić procesy starzenia skóry. Ze względu na działanie relaksujące i odprężające, masaż Kobido sprawdzi się u wszystkich osób żyjących w napięciu i stresie.

Jakie są przeciwwskazania do masażu Kobido?

Masażu Kobido nie należy wykonywać u osób, u których trwa lub niedawno wystąpił stan zapalny, a więc np. przy stanach zapalnych w obrębie zębów/dziąseł, aktywnym trądziku oraz innych dolegliwościach i schorzeniach przebiegających z gorączką. Nie wykonuje się go także w przypadku chorób objawiających się na skórze, np. podczas opryszczki. Po zabiegach (np. zastrzykach z toksyny botulinowej, mezoterapii igłowej lub wszczepieniu nici) należy odczekać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Do chorób stanowiących przeciwwskazanie do masażu Kobido należą także: ciąża, nadciśnienie, choroby serca, czy też choroba nowotworowa.

Serdecznie zapraszamy na nasze szkolenie z masażu Kobido, gdzie tego typu zagadnienia są szerzej omawiane na zajęciach.