Zaawansowane techniki modelowania ust

Dlaczego i w jakim celu przychodzi pacjent do gabinetu medycyny estetycznej?

Wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w organizmie maleje. Stopniowe zmniejszanie się ilości kwasu hialuronowego w skórze jest związane ze spadkiem nawilżenia, a tym samym utratą sprężystości i pojawieniem się zmarszczek.

Zabiegi medycyny estetycznej mają na celu przywrócenie harmonii estetycznej, szczególnie w obszarach twarzy należy rozważyć cztery główne kryteria:

Do gabinetu medycyny estetycznej przychodzą pacjenci w różnym wieku i z różnymi potrzebami.

 Jeżeli mówimy o powiększaniu/modelowaniu ust to można rozdzielić poszczególne przyczyny i potrzeby:

  • przywrócenie dawnej formy ust u pacjentów, gdzie widać zmiany wiekowe na ustach – zazwyczaj są to pacjentki, które stawiają na naturalność, które chcą poprawić wygląd ust, aby przywrócić ich wygląd sprzed kilku lat. Zazwyczaj są to pacjentki w wieku 50+ które przychodzą z widocznymi zmianami wiekowymi
  • nawilżenie i napięcie czerwieni wargowej u pacjentów z wiotkością skóry – zewnętrzne czynniki są powodem zwiotczenia ust, a więc wykonanie ich korekty może być wykonanie z uwagi na ich suchość
  • wyrównanie asymetrii ust, która wynika z anatomicznych predyspozycji
  • modelowanie lub zmiana kształtu ust – najczęściej  na taki zabieg decydują się młode klientki, które chcą zmienić swój kształt ust

Należy pamiętać, że w każdym z przypadków przy modelowaniu ust, aby efekt był naturalny, dolna warga zawsze powinna być delikatnie większa od górnej, aby zachować naturalne proporcje ust.

Jakie są techniki i jak można je ze sobą połączyć?

Do najbardziej znanych, podstawowych iniekcji w modelowaniu ust należą:

Technika liniowa (liniowego szycia)

Celem zabiegu jest poprawa wyglądu ust mało elastycznych, z średnio głębokimi zmarszczkami powstającymi wokół czerwieni wargowej.

Polega na wprowadzaniu igły pod kątem 20-30 stopni, powolnym, wstecznym lub wyprzedzającym ruchem (w Polsce mało stosowana) w podaniu wypełniacza oraz zatrzymaniu podawania i delikatnym wyciągnięciu igły z obszaru zabiegowego.

Technika seryjnych wkłuć (punktowych kropli)

Technika wykorzystywana do redukcji powierzchownych zmarszczek lub znikomych ubytków czerwieni wargowej.

Wykonanie obejmuje serię zdecydowanych iniekcji na całej długości ubytków skórnych pod kątem 40 stopni w tym zmarszczek mimicznych wokół konturu ust, gdzie podawany preparat łączy się pod skórą tworząc linię ciągłą.

Technika kanapkowa

Polega na wykonaniu iniekcji tuż przed konturem ust, obejmując niemal że całą jego długość.

W trakcie iniekcji igła kontrolowanie się wysuwa. Dzięki tej technice podany preparat zostaje równomiernie rozłożony w miejscu przeznaczenia. Wykorzystywana jest również w celu wykonania iniekcji wzdłuż zmarszczek pin kodu – palacza.

Technika wachlarzowa

Wykorzystywana w celu nadania objętości czerwieni wargowej.

Jej wykonanie polega na iniekcji igły w skórę na granicy śluzówki, a następnie niecałkowitym wyciągnięciu igły i obróceniu jej pod innym kątem, aby ponownie wykonać przejście do miejsca docelowego, podając materiał wypełniający. Iniekcje są wykonywane w sposób przypominający wachlarz lub promienie. Istotą tej techniki jest podanie wypełniacza tkankowego wychodzące z jednego wkłucia – miejsca.

Technika krzyżowa

Technika stosowana w zabiegach mających na celu znaczne modelowanie czy zwiększenie objętości małych, wklęśniętych ust w poduszeczki, obejmujące środkowe dwie trzecie dolnej wargi. Stosowana jest również przy elastozie czerwieni wargowej.

Technika polega na wykonaniu równoległych wkłuć w układzie góra-dół w obrębie kwadratu, w sposób prostopadły.

Popularne/modne techniki modelowania ust w dzisiejszych czasach…

Modne stylizacje ust to nic innego, jak kombinowanie podstawowych technik modelowania ust, czyli różnego podawania kwasu hialuronowego z różnych stron. Decydując się na takie stylizacje, niezbędne jest przejście przez różne – mniej lub bardziej inwazyjne techniki, aby uzyskać modne efekty, jak i prawidłowo dobrać do wyglądu pacjentki odpowiedni kształt ust.

Po wykonaniu zabiegów techniką kombinowaną, usta są bardziej widoczne – powiększone oraz widoczny jest efekt ujędrnienia.

Poniżej udostępniamy kilka zdjęć i stylizacji, popularnych w mediach społecznościowych:

BABYDOLL

Kombinacja kilku różnych technik, która różni się od podstawowego modelowania przez środek czerwieni wargowej tym, że w tej technice mamy mocno powiększone usta, wyciągnięty łuk kupidyna do góry, jak również wyciągnięty środek czerwieni wargowej na dolnej wardze.

Usta skupiają się swoją objętością na środku, a reszta powoli rozchodzi się na kącikach ust.

PARYSKA/FRANCUSKA

Usta są wyraźnie powiększone, ale nie jest zmieniony ich kształt, zaznaczony jest wyraźnie łuk Kupidyna.

Usta w tej technice są powiększone zarówno na dolnej, jak i górnej wardze. Widoczne jest równomierne powiększenie z lewej i prawej strony, przez ilość seryjnych wkłuć.

„ANGELINA”

Efekt ust uzyskuje się przez podawanie kwasu hialuronowego na dolnej wardze, równomiernie z dwóch stron, pozostawiając charakterystyczne zagłębienie.

„DR GARUNOWA”

Usta po stylizacji wyglądają naturalnie.

Górna warga jest wyciągnięta, tak samo objętościowo jak dolna warga – efekt wyrównania dwóch warg.

Kwas hialuronowy nie wychodzi poza czerwień wargową, widoczny jest delikatny kontur.

„DR SAMBUCA”

Przy modelowaniu ust tą techniką utrzymujemy ich naturalność.

Górna warga jest troszkę mniejsza, aniżeli dolna, usta są równo wyciągnięte, a powiększenie ust nie zmienia ich kształtu.

Serdecznie zapraszamy do naszego Instytutu na specjalistyczne szkolenia z zakresu modelowania ust:

Modelowanie ust – kurs zaawansowany

Modelowanie ust na płasko – szkolenie zaawansowane

Modelowanie ust masterclass – kurs doszkalający