nici autologiczne (autologous threads)

Jest to technika zabiegowa, która pozwala uzyskać wiele różnych efektów.  Możemy stopniowo zwiększyć objętość ust, okolicy kości policzkowych, jak również wypłycić zmarszczki i wypełnić głębokie blizny potrądzikowe. Odbywa się to wszystko bez wstrzykiwania wypełniaczy typu kwas hialuronowy czy nici PDO. W tym samym czasie stymulujemy skórę, czyli zagęszczamy ją, natomiast kolagen i elastynę układamy wektorowo w autologiczne nici. Skutkuje to odpowiednim napięciem skóry.

Spis treści


Jak to dokładniej działa?

Julia Kiełczewska opisała to działanie w dokładny sposób:
“Jest to mikroprzeszczep włókien kolagenowych, który odbywa się dzięki trakcji przez specjalną, bardzo cienką igłę, podobną do tej używanej w akupunkturze, przez którą płynie prąd z możliwością modyfikacji podstawowych parametrów (modulacja szerokości impulsu i częstotliwość powtarzania impulsu). Prądy mieszane, wzmocnione wzajemnym oddziaływaniem, dostosowane do natężenia, którego pacjent nie odczuwa, z wyjątkiem pewnych szczególnie wrażliwych miejsc, lekko wysuszają elastyczne włókna skóry właściwej i sprawiają, że zaczepiają się one o igłę i wiążą razem tworząc trwały efekt. Następnie zwijają się z niezwykłą delikatnością, aż utworzą coś na kształt wrzeciona z autologicznego materiału. Siła naciągu musi być taka, aby uzyskać pewną objętość włókien bez ich rozrywania. Tak powstała śródskórna struktura jest idealnym i naturalnym rusztowaniem podtrzymującym i wypełniającym tkanki. Technika ta jest znacznie lepsza od nakłuwania, ponieważ jest w stanie selektywnie działać na określonych wektorach trakcyjnych oraz dzięki synergicznemu działaniu mikroprądów, które stanowią podstawowy element szybkiej i trwałej bioregeneracji tkanki potrzebnej do autologicznego mikroprzeszczepu; wynika to z mechanicznego działania igły, ale przede wszystkim z określonej mieszanki prądów, regulowanych z natężeniem niewyczuwalnym dla pacjenta. Włókna kolagenowe dzięki powłoce PG / GAG (proteoglikany / glukozaminoglikany) posiadają właściwości biosensorów i bioprzewodników: względne ładunki elektryczne prowadzą do większej zdolności wiązania wody i wymiany jonów, a tym samym większej pojemności elektrycznej. Prądy kształtowania igły oddziałujące z włóknami wytwarzają mechaniczne sprzężenie igła-włókno, które umożliwia igle zaczepienie włókien. Eksperymentalny dowód na istnienie mechanizmu tkwi w tym, że igła wbita w tkankę nie jest w stanie zaczepić włókien, jeśli jest wolna od prądów przechodzących przez igłę. Wiemy, że każda siła mechaniczna, która może wywołać odkształcenie strukturalne (w tym przypadku igła, która jest wbijana w tkankę), obciąża wiązania między cząsteczkami, powodując niewielki przepływ elektryczny lub prąd piezoelektryczny (Athenstaedt, 1969). W takich przypadkach włókna kolagenowe rozkładają ładunki dodatnie na swojej powierzchni wypukłej, a ujemne na powierzchni wklęsłej, przekształcając się w ten sposób w półprzewodniki (umożliwiają przepływ elektronów po ich jednostronnej powierzchni). Jeśli tkanka nie żyje, połączenie igły z włóknem nie może mieć miejsca. Silny moment dipolarny włókienek kolagenowych i ich zdolność rezonansowa (właściwość wspólna dla wszystkich struktur peptydowych), a także niska stała dielektryczna macierzy zewnątrzkomórkowej i płynów śródmiąższowych ułatwiają przekazywanie sygnałów elektromagnetycznych wysyłanych przez nici autologiczne w celu: 

• mechanicznej stymulacja włókien niezbędnych do „terapii indukcyjnej kolagenu”, dzięki elektryczno-piezoelektrycznej interakcji igła-włókno, która powoduje niezbędne sprzężenie mechaniczne. Podczas rotacji włókna są naprężone w kierunku stycznym poprzez obrót igły, co skutkuje samoczynnym przeszczepem dzięki kształtowaniu i przemieszczaniu się włókna, rozkładanym równomiernie z igły dzięki wibracjom.

• fala prostokątna: specyficzny prąd prostokątny ma odpowiedź komórkową na zmianę potencjału błony o kształcie fali prostokątnej. Ten typ biernej odpowiedzi, która zmniejsza się w miarę oddalania się od punktu pochodzenia, charakteryzuje szczególną klasę komórek, zwanych niepobudliwymi elektrycznie, których częścią są fibroblasty. Zwiększa się metabolizm komórkowy (wspomaga aktywność fibrobrastów w szybkości i jakości namnażania kolagenu). Zwiększone rozpoznane czynniki wzrostu TGF-beta 1 odgrywają istotną rolę w procesie naprawy. 

• prąd galwaniczny, który działa jako oś elektryczna, wskazując kierunek cząsteczek, a tym samym sprzyjając eliminacji, toksyn, odpadów komórkowych i przemieszczaniu płynów śródmiąższowych w czasie terapii indukcyjnej.”

Jakie jest zastosowanie Nici autologicznych?

  • Biostymulacja skóry
  • Poprawa owalu twarzy
  • Wypłycenie zmarszczek mimicznych
  • Poprawa napięcia skóry
  • Rewitalizacja oraz lekkie zwiększenie objętości ust
  • Leczenie blizn i rozstępów
  • Utworzenie autologicznych nici włókien kolagenu i elastyny

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

  • infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze
  • stany zapalne skóry
  • choroba nowotworowa i okres do 5 lat od jej przebycia
  • rozrusznik serca
  • metalowe implanty w miejscu wykonywanego zabiegu
  • ciąża i okres laktacji

By efekt był długotrwały i utrzymywał się do 2 lat, zabieg należy wykonać w serii 4-8 zabiegów co miesiąc. Zabieg jest bezbolesny. Pierwszym etapem jest wykluczenie przeciwwskazań, następnie na pole zabiegowe nakładany jest krem znieczulający. Po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie oraz obrzęk, który ustępuje po około maksymalnie 5 dniach po zabiegu.

źródło: artykuł Julii Kiełczewskiej z Ciba Cosmetics


Serdecznie zapraszamy nasze szkolenie z Nici autologicznych, gdzie tego typu zagadnienia są szerzej omawiane na zajęciach: